Metrorower w Bytomiu coraz bliżej. Pierwsze stacje pojawiły się w Śródmieściu

Metrorower bytom

Redakcja

12 czerwca 2024

Bytom już wkrótce dołączy do grona miast Metropolii, w których działa Metrorower. W mieście rozpoczął się montaż pierwszych stacji rowerowych, których łącznie w Bytomiu ma powstać aż 66. Bytomianie latem będą mogli korzystać z 662 rowerów. Metrorowerem będzie można podróżować na terenie 31 gmin Metropolii.

– Metrorower to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce, które doskonale uzupełni ofertę komunikacji publicznej w województwie śląskim – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Wykonawca rozpoczął montaż pierwszych stacji w Śródmieściu. Stacje w pierwszej kolejności zamontowane będą: przy ul. Wrocławskiej – w pobliżu kąpieliska odkrytego i przystanku autobusowego Bytom Wrocławska, przy ul. Reja – w sąsiedztwie stacji kolei wąskotorowej Bytom Karb Wąskotorowy, przy ul. Łużyckiej – nieopodal przystanku tramwajowego Bytom Łużycka oraz przy ul. Pułaskiego – w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 36.

W kolejnych tygodniach stacje będą montowane również w pozostałej części Śródmieścia i dzielnicach miasta. Docelowo, po zamontowaniu wszystkich 66 stacji w Bytomiu oraz po przeprowadzeniu odbiorów i dostarczeniu rowerów, Bytom zostanie włączony do systemu Metroroweru. Zgodnie z planem, powinno to nastąpić 1 sierpnia.

Metrorower na terenie 31 miast Metropolii

Z Metroroweru korzystają już mieszkańcy Chorzowa, Czeladzi, Gliwic, Katowic, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Tychów i Zabrza. W tych miastach można już wypożyczyć i zwrócić rowery. Na stacjach znajdują się najważniejsze informacje dla użytkowników takie, jak: informacje o funkcjonowaniu systemu, cennik i regulaminy.

Metrorower jest stałym elementem transportu GZM. Każdy pasażer korzystający z biletu okresowego może bezpłatnie korzystać z metroroweru przez 30 minut dziennie.

Metrorower latem pojawi się w 31 gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

– Po wielu analizach prawnych i negocjacjach, dzięki dobrej woli firmy Nextbike udało się uzgodnić, że do końca lipca 2024 roku system zostanie uruchomiony w pełni, we wszystkich gminach, które zostały zadeklarowane, jako chcące wziąć udział w tym projekcie – mówił podczas lutowej sesji przewodniczący Kazimierz Karolczak.

Docelowo w systemie pojawi się 7000 rowerów i prawie tysiąc stacji.  Będą to rowery IV generacji, wyposażone w nadajnik GPS. Oznacza to że nie będzie potrzeby przypinania ich do stojaków na stacjach.

powiązane artykuły:

Schronisko w bytomiu
Lokalne 29 maja 2024

Bytomskie schronisko dla bezdomnych zwierząt w Miechowicach przejdzie prawdziwą metamorfo

Stacje ładowania w bytomiu
Lokalne 14 maja 2024

Jeździsz elektrykiem? W Bytomiu możesz doładować swój pojazd w 72 punktach. To efekt wybudowania

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

29 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3