Metropolia GZM oraz MZK Jastrzębie-Zdrój wprowadzają wspólny bilet

fot. GZM

Redakcja

16 grudnia, 2022

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz MZK Jastrzębie-Zdrój tworzą zintegrowany system taryfowo-biletowy, który będzie obowiązywał od początku przyszłego roku. Podpisano już w tej sprawie porozumienie.

Obecnie między Knurowem (GZM) a Czerwionką–Leszczynami transport pasażerski obsługują cztery linie. Dwie z nich – 194 i 694 obsługuje Zarząd Transportu Metropolitalnego, a pozostałe – 302 oraz 303 są realizowane przez Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju. Pasażerowie przesiadając się do pojazdów drugiego przewoźnika muszą korzystać z innej taryfy i kupować osobne bilety.

Od 1 stycznia 2023 r. podróżowanie pomiędzy tymi gminami będzie łatwiejsze. Metropolia GZM oraz MZK Jastrzębie-Zdrój podpisały porozumienie w sprawie wprowadzenia zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego.

Wprowadzenie wspólnego biletu obowiązującego w komunikacji miejskiej ZTM oraz MZK Jastrzębie- Zdrój to pierwsze tego typu rozwiązanie, które wprowadza Metropolia w organizacji połączeń z organizatorem komunikacji miejskiej obsługującym gminy sąsiadujące z obszarem GZM – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii.
Podpisanie porozumienia to odpowiedź na inicjatywę zarządu gminy Czerwionka-Leszczyny. Ta wspólna oferta jest usprawnieniem w funkcjonowaniu transportu publicznego na styku Metropolii z gminami sąsiadującymi. Dla nas jest bardzo ważne zwiększenie atrakcyjności komunikacyjnej konurbacji, w której pracują, uczą się i załatwiają swe sprawy również mieszkańcy z jej otoczenia – dodaje Grzegorz Kwitek.

Zintegrowany system obejmie trzy rodzaje biletów miesięcznych:

  • Bilet M1 – 200 zł normalny, 100 zł ulgowy. Ważny w komunikacji miejskiej organizowanej przez MZK na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny oraz na terenie jednego, wybranego przez pasażera miasta w komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM.
  • Bilet M2 – 232 zł normalny, 116 zł ulgowy. Ważny w komunikacji miejskiej organizowanej przez MZK na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny oraz na terenie dwóch, wybranych przez pasażera miast w komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM.
  • Bilet MS – 252 zł normalny, 126 zł ulgowy. Ważny w komunikacji miejskiej organizowanej przez MZK na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny oraz na całej sieci w komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM.

Bilety emitowane przez MZK Jastrzębie będzie można kupić za pomocą aplikacji mobilnej „zBiletem”.


powiązane artykuły:

3f46a5d7444a336e92630183413f184f
#EkoSilesia 6 września, 2022

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje zakup zeroemisyjnych autobusów w

DSC00869
#EkoSilesia 28 lipca, 2021

Pierwsze nowe pojazdy, które kupiła Międzygminna Komunikacja Autobusowa (były PKM) obsłużą linie MZK

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.4µg/m3 PM2.5: 33.8µg/m3