Metamorfoza katowickiej Doliny Pięciu Stawów. Jak postępują prace?

Dolina 5 stawów

Redakcja

24 kwietnia 2024

Widoczne są już efekty kolejnego etapu modernizacji katowickiej Doliny Pięciu Stawów. Kończą się prace przy alei biegnącej wzdłuż południowego brzegu stawu Morawa. Widać także postępy w lokalizacjach, gdzie powstają plaża, plac zabaw, krąg grillowy oraz miejsca do parkowania.

Robotnicy kończą już prace przy alei pieszej, która biegnie od stanicy harcerskiej w stronę cmentarza. Przebiega wzdłuż linii brzegowej stawu, oferując widok na Morawę i umożliwiając korzystanie z alei również przez rowerzystów, użytkowników hulajnóg czy rolek. Projekt trasy został przygotowany w taki sposób, by maksymalnie ograniczyć ingerencję w istniejącą zieleń. Trasa ma długość 900 metrów i częściowo poprowadzi śladem starej i spękanej ścieżki. Mieszkańcy zyskali więc nową, bardziej komfortową w użytkowaniu nawierzchnię.

Z kolei na północnej części stawu Morawa, w ramach tego etapu modernizacji terenu, powstaje nowa plaża z niezbędną infrastrukturą. Korzystający z niej będą mieli do dyspozycji zaplecze socjalne z toaletami, przebieralnie i natryski. Wykonawca przygotowuje też stanowisko dla ratownika. Co ważne, plaża będzie umożliwiała korzystanie i wypoczynek również osobom z niepełnosprawnościami. Zakres prac obejmuje specjalną pochylnię umożliwiającą im wygodny dostęp do wody. W ramach inwestycji przewidziano tu również plac zabaw z różnego rodzaju urządzeniami dla młodszych i starszych dzieci oraz krąg grillowy.

Zadbana przestrzeń zamiast dzikiego klepiska

Chociaż w ten rejon można w łatwy sposób dostać się komunikacją miejską, to część odwiedzających wybiera własny samochód. Do tej pory kierowcy wykorzystywali do parkowania klepisko w pobliżu linii tramwajowej przy ul. Sosnowieckiej. By uporządkować tę kwestię wyznaczono możliwe miejsca parkowania, chroniąc tym samym pozostały teren przed rozjeżdżaniem. W miejscu dzikiego parkingu powstaje przestrzeń dostosowana nie tylko do samochodów osobowych, ale także do autokarów. Znajdzie się tu: 90 standardowych miejsc, 6 dla osób z niepełnosprawnościami oraz 3 stanowiska dla autokarów.

Latem wszystkie prace zostaną ukończone

- Inwestycja jest realizowana w trybie zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że wykonawca musiał rozpocząć działania od przygotowania niezbędnej dokumentacji projektowej i uzyskać niezbędne zezwolenia. Dopiero po tym etapie mógł przystąpić do robót, których efekty widać już gołym okiem. Wartość oferty firmy Bako Sport G. Baran, R. Koziołek Spółka Jawna, która została wybrana w postępowaniu przetargowym, to blisko 12,9 mln zł – mówi Jarosław Łuczyński, dyrektor działu inwestycji kubaturowych, Katowickie Inwestycje S.A. Roboty budowlane zakończą się latem tego roku.

Rewitalizacja cennego, zielonego terenu

Rewitalizacja Doliny 5 Stawów dotyczy terenu o powierzchni ponad 150 hektarów, który oprócz stawu Morawa obejmuje także Borki, Hubertus I, Hubertus II oraz Hubertus III. Bogaty przyrodniczo i atrakcyjny teren sprzyja różnym rodzajom wypoczynku i aktywności na świeżym powietrzu – nie tylko plażowaniu, ale także jeździe na rowerze, spacerowaniu, bieganiu czy wędkowaniu. Dlatego rewitalizacja zakłada, by uczynić tę przestrzeń bezpieczną, przy jednoczesnym zachowaniu jej naturalnego charakteru.

powiązane artykuły:

Gabinety leśnej terapii
Lokalne 4 kwietnia 2024

Chociaż zlokalizowane są w samym centrum Katowic, to można się w nich poczuć niczym w pra

Minibus autonomczny
Lokalne 16 kwietnia 2024

Autonomiczny minibus będzie ponownie testowany na katowickim Muchowcu, tym razem z pasaże

Park w dolinie rzeki Ślepiotki
Lokalne 3 kwietnia 2024

Trwają ostatnie prace wykończeniowe w parku, który powstaje w dolinie rzeki Ślepiotki. Po

Jaki sprzet warto miec do kuchni
Lifestyle 19 kwietnia 2024

W dzisiejszych czasach każdy może mieć sprzęt AGD najnowszej generacji. Branża AGD co chwila prez

Jaki wybrac kamien w pierscionku zareczynowym
Lifestyle 20 kwietnia 2024

Król kamieni szlachetnych, przyjaciel zakochanych czy jednak kamień namiętności i pasji? Wybó

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 8.2µg/m3