Zatrzymano członków zorganizowanej grupy przestępczej. Zajmowali się przestępczością akcyzową

Przestepczosc akcyzowa

Redakcja

24 kwietnia 2024

Śląscy policjanci zwalczający przestępczość pseudokibiców zatrzymali 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przestępczością akcyzową. Szef grupy, dwóch innych mężczyzn i kobieta w wieku 36-61 lat wprowadzali do obrotu wyroby tytoniowe pochodzące zza wschodniej granicy. Na ich przestępczej działalności Skarb Państwa stracił blisko 7,3 miliona złotych.

Śląscy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach ustalili i zatrzymali 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej w wieku 36-61 lat. 3 mężczyzn i 1 kobieta powiązani byli ze środowiskiem pseudokibiców dwóch śląskich klubów piłkarskich.

Grupa zajmowała się wprowadzaniem do obrotu na terenie województwa śląskiego znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy oraz krajanki tytoniowej pochodzących z Białorusi, Ukrainy i Rosji.

Jak ustalili śledczy, główny kierujący grupą 36-latek koordynował wprowadzenie do obrotu ponad 4 milionów sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy i 1900 kilogramów krajanki tytoniu, powodując łączne straty Skarbu Państwa w kwocie blisko 7,3 miliona złotych.
Z przestępczego biznesu uczynił sobie stałe źródło dochodu, rozprowadzając wyroby na szeroką skalę jednocześnie nabywając je, magazynując wbrew przepisom ustawy, a następnie sprzedając za pośrednictwem wspólników - podała KWP w Katowicach.

Policjanci wraz z funkcjonariuszami Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Krakowa wkroczyli jednocześnie do 4 miejsc na terenie Śląska, w których zatrzymali członków przestępczego biznesu. W jednym z mieszkań śledczy zabezpieczyli gotówkę w kwocie 80 tysięcy złotych.
Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i odpowiedzą za liczne przestępstwa akcyzowe, do których się przyznali. Grozi im kara do 8 lat więzienia. Szef szajki usłyszał ponadto zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i został tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 15 lat za kratami.

powiązane artykuły:

65 744846
Lokalne 13 lutego 2023

33,5 tysiąca paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy przewoził mężczyzna przez powiat zawier

Wiadomości 26 listopada 2022

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali 66-letniego częstochowianina,

39 790006
Lokalne 9 grudnia 2023

Policja z Bytomia przejęła nielegalny tytoń bez polskich znaków akcyzy. Kontrabandę przewoził w s

Jaki sprzet warto miec do kuchni
Lifestyle 19 kwietnia 2024

W dzisiejszych czasach każdy może mieć sprzęt AGD najnowszej generacji. Branża AGD co chwila prez

Jaki wybrac kamien w pierscionku zareczynowym
Lifestyle 20 kwietnia 2024

Król kamieni szlachetnych, przyjaciel zakochanych czy jednak kamień namiętności i pasji? Wybó

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3