Marszałek woj. śląskiego: Współpraca rządu z samorządem popłaca

Csm chelstowski b4924707c0

Redakcja

12 czerwca 2020

Pomoc dla przedsiębiorców na utrzymanie miejsc pracy płynie bardzo sprawnie i nie ma u nas takich problemów jak np. w Warszawie, gdzie przedsiębiorcy tygodniami czekają na rozpatrzenie wniosku – czytamy w piątkowej Gazecie Polskiej Codziennie.

Samorząd województwa śląskiego przeznacza aż miliard złotych na wsparcie dla przedsiębiorców w ramach Śląskiego Pakietu dla Gospodarki - pisze gazeta. O pomyśle na tego typu projekt opowiada w piątkowym wydaniu GPC marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

"Śląski Pakiet dla Gospodarki jest uzupełnieniem tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Podobnie jak projekt rządowy, pakiet pomaga firmom w utrzymaniu zatrudnienia i działalności gospodarczej w tym trudnym czasie. W tym miejscu pragnę podkreślić, że to niejedyne środki, które przeznaczamy dla firm z naszego budżetu – kwota 3,5 mln zł trafi na ratowanie turystyki regionu, która przed wybuchem pandemii koronawirusa świetnie się rozwijała" - czytamy.

"Jeśli popatrzymy na te wszystkie kwoty w kontekście rekordowego, bo liczącego 2 mld zł tegorocznego budżetu województwa, widzimy skalę tych nakładów. Nie ukrywam, że też spadły nam dochody w ostatnich miesiącach. Jednak nie narzekamy jak wielu samorządowców, tylko ostro pracujemy i rozwiązujemy problemy, które się pojawiają. Mam nadzieję, że z miesiąca na miesiąc sytuacja będzie się poprawiała, a w przyszłym roku gospodarka wróci na ścieżkę wzrostu" - tłumaczy Chełstowski w GPC.

Według niego, dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60 do nawet 75 proc., co jest bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji.

"Dzięki dobrej współpracy minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak z marszałkami województw udało się szybko zwiększyć ilość pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego na ratowanie miejsc pracy – z 1,5 mld zł do 2,6 mld zł. Marszałkowie i rząd musieli się porozumieć, gdyż jedną częścią pieniędzy dla Polski z EFS dysponuje rząd, a drugą poszczególne województwa" - mówi w GPC marszałek woj. śląskiego. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3