Marek Wesoły wiceministrem odpowiedzialnym za górnictwo?

Csm mwesoly 02 90a8d95b08
Kastelik

Szymon Kastelik

31 października 2022

To może być sensacyjna nominacja do rządu Mateusza Morawieckiego. Według Dziennika Gazety Prawnej, poseł Marek Wesoły ma zastąpić w rządzie wiceministra Piotra Pyzika i zająć się kwestiami dotyczącymi polskiego górnictwa.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Wesoły w tym roku po raz trzeci próbował zostać prezydentem Rudy Śląskiej. W przedterminowych wyborach jednak przegrał. Odpadł po pierwszej turze, chociaż do drugiego Krzysztofa Mejera zabrakło mu tylko 141 głosów. Tak czy siak dla Wesołego i jego partii była to raczej porażka. Nie pomogło nawet poparcie, które swojemu posłowi udzieli na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński, chociaż Wesoły unikał swojej przynależności partyjnej w kampanii wyborczej. 

Ale to nie oznacza, że poseł z Rudy Śląskiej uzna za dwa miesiące, że rok 2022 nie był dla niego najlepszy. Dziennik Gazeta Prawa powołując się na swoje źródła podała, że Wesoły ma zostać wiceministrów aktywów państwowych i zająć się górnictwem. Miałby zastąpić na tej funkcji Piotra Pyzika, który od roku jest pomostem pomiędzy związkami zawodowymi w sektorze wydobywczym a rządem. Związkowcy od samego początku nie mają najlepszego zdania o Pyziku, co potwierdziły częste negocjacje, do których dochodziło w ostatnich miesiącach. Według strony społecznej Pyzik nie zna realiów górnictwa i jego problemów. Ponadto sam nie mógł o niczym decydować. 

Jak dodaje Dziennik Gazeta Prawa, kandydaturę Marka Wesołego na pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego poparli już Jarosław Kaczyński i Jacek Sasin. Wesoły współpracował m.in. przy kupnie przez Węglokoks Huty Pokój, a w lato Sasin ogłosił budowę stalowni w Rudzie Śląskiej. Ponadto jako rodowity rudzianin z Górnego Śląska według centrali ma lepiej orientować się w realiach górniczych oraz utrzymywać lepsze relacje ze związkowcami. A one od dłuższego czasu nie są najlepsze. Tydzień temu Sierpień 80 przy wsparciu innych grup związkowych próbował zamurować wejście do biura poselskiego Mateusza Morawieckiego. Natomiast 12 października w samej Rudzie Śląskiej przed Hutą Pokój związkowcy urządzili pikietę, bo domagali się pilnych rozmów z zarządem Grupy Kapitałowej Węglokoks

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.5µg/m3 PM2.5: 17.7µg/m3