Maja Kleczewska otrzymała Nagrodę im. Kazimierza Kutza

Laureatką tegorocznej nagrody im Kazimierza Kutza została reżyserka teatralna Maja Kleczewska fot Przemysław Jendroska

Redakcja

17 lutego, 2023

Na Dużej Scenie Teatru Śląskiego odbyła się gala przyznania Nagrody im. Kazimierza Kutza. W tym roku laureatką została reżyserka teatralna Maja Kleczewska.

Nagrodę im. Kazimierza Kutza ustanowiono w 2020 roku z inicjatywy Marcina Krupy, prezydenta Miasta Katowice, Ryszarda Koziołka, JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego i Roberta Talarczyka, dyrektora Teatru Śląskiego. Jest to hołd dla reżysera, który urodził się 16 lutego 1929 roku w Katowicach.

Do nagrody nominowane są osoby, które łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem. Ich dzieła odgrywają istotną rolę w tworzeniu świadomego i demokratycznego społeczeństwa, oraz zwracają uwagę na najważniejsze problemy. 

Laureatką tegorocznej nagrody im. Kazimierza Kutza została reżyserka teatralna Maja Kleczewska. Jej spektakle prezentowano m.in. w Seulu, Paryżu, Tbilisi czy Madrycie, a sama reżyserka była wielokrotnie nagradzana i doceniana na polskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych (m.in. Srebrny Lew, Laur Konrada). Jej dzieła budzą zainteresowanie krytyków teatralnych, a na tytuły, które zrealizowała, często trudno kupić bilety – spektakle w jej reżyserii powodują ożywione dyskusje i skłaniają do refleksji.

- To on, jak mało kto, doceniał siłę identyfikacji i więzi z miejscem pochodzenia – w tym przypadku oczywiście ze Śląskiem. Z miejscem, które nie zamyka, ale otwiera na świat. Dziś obchodzimy Pana urodziny, Panie Kazimierzu. To wspaniałe święto, w którym możemy Pana wspominać i mieć nadzieję, że jakimś cudem spłynie na nas, jak natchnienie, Pana siła i bezkompromisowość, ostrość i odwaga wyrażania swoich poglądów – mówiła Maja Kleczewska po odebraniu nagrody.

Wśród nominowanych do tytułu byli: Marta Frej, Maja Ostaszewska, Robert Konieczny i Henryk Waniek. Nagrodzony otrzymuje statuetkę projektu Erwina Sówki i nagrodę finansową w wysokości 50 000 zł.

Podczas gali przyznano po raz drugi honorowy tytuł "Ambasador Śląska". To dodatkowa nagroda regulaminowa, którą Kapituła może uhonorować osobę, która ma szczególne zasługi dla regionu górnośląskiego. Zdecydowano się ją przyznać prof. Jerzemu Buzkowi.

- Ambasador Śląska to brzmi więcej niż dumnie, ale to także wielkie zobowiązanie. Ja tę odznakę zostawiam tutaj, na Śląsku, a zobowiązanie zabieram ze sobą do mojego brukselskiego biura – mówił europarlamentarzysta, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek tuż po odebraniu nagrody.

fot. UM Katowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 36.3µg/m3 PM2.5: 27.6µg/m3