Łukasz Kohut wystąpił w "brucliku" w Parlamencie Europejskim. "Śląsk to piękne miejsce na mapie"

Fe Q Df3j WYAIFX3s

Redakcja

7 października, 2022

Pierwszy tydzień października był okresem pracy dla europosłów w Parlamencie Europejskim. Łukasz Kohut podczas swojego wystąpienia mówił dużo o Śląsku. Z tej okazji założył "bruclik".

Bruclik to część stroju górali z Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Śląska Cieszyńskiego. Łukasz Kohut pokazał się w Strasburgu w takim stroju,. Kohut podczas swojego wystąpienia przypomniał Europie problem języka śląskiego. - Jak dobrze wiecie ja sam jestem przedstawicielem mniejszości śląskiej. Mniejszości dalej nie uznanej przez polski rząd, a nasz język – język śląski – ślonsko godka -  nie jest nawet uznany za język regionalny - mówił w Parlamencie Europejskim.

- Ale walczę o to i nigdy się nie poddam. Ba! Czekamy na wyniki Spisu Powszechnego, gdzie okaże się, nie mam żadnych wątpliwości, że Polska nie jest krajem jednorodnym narodowo. I sam jestem ciekaw, jak to wyszło, bo zrobiliśmy wiele jako Ślonsko Sztama, żeby poinformować, że inny nie znaczy gorszy i że każdy ma prawo do swojej tożsamości i do swojego języka - dodał Kohut.

Europoseł Lewicy stwierdził również, że polskie i węgierskie władze cały czas próbują skłócić Unię Europejską i walczyć z jej różnorodnością. -  Kaczyński, Orban - nie z nami te numery! - stwierdził Łukasz Kohut.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 27.9µg/m3 PM2.5: 22.7µg/m3