Łukasz Kohut o węglu. "Skandal, że na Śląsku zastanawiamy się jak przeżyjemy zimę" [WIDEO]

Lkohut
Kastelik

Szymon Kastelik

17 października, 2022

Łukasz Kohut od początku swojej pracy w Parlamencie Europejskim podkreśla, że język śląski i kultura śląska są ważnymi elementami Europy i Polski. Czy uważa, że Unia Europejska i Lewica przyczyniły się do problemu z dostępnością węgla? Kto jest winny kryzysu w Europie? Opozycja zjednoczy się na wybory?

ROZMOWA Z ŁUKASZEM KOHUTEM:

Europoseł Lewicy Łukasz Kohut uważa, że Polska ma jeszcze szansę na otrzymanie środków KPO z Unii Europejskiej. - To jest 160 miliardów złotych. To są ogromne pieniądze. Premier Morawiecki mówił, że to Plan Marshala 2. To mogłoby pomóc w tych trudnych czasach. Te wszystkie warunki, na które zgodził się Morawiecki, wystarczy spełnić i Komisja Europejska odkręci kurek z pieniędzmi - komentuje Kohut. Uważa, że wystarczy spełnić wymagania, na które zgodził się sam premier Morawiecki. Jeżeli nie zrobi tego obóz Zjednoczonej Prawicy (według Kohuta podzielony), to uczyni za rok opozycja po wygranych wyborach.

Kto jest winny problemów w energetyce? - To wszystko co dzieje się na rynku cen energii to jest wina tego, że Rosja rozpoczęła wojnę w Ukrainie (…) Musimy przetrzymać tę ciężką zimę i odchodzić od paliw kopalnych. Rozwijać OZE, zieloną energetykę. Przecież na to KPO też było przeznaczone - twierdzi Kohut i dodaje - Rozpoczęła się kampania, że to UE jest winna wzrostu cen energii. Co jest bzdurą (…) Mam złe zdania w stronę obozu Zjednoczonej Prawicy. To skandal, że na Śląsku zastanawiamy się jak przeżyjemy zimę.

Kohut przypomina, że polski rząd wiedział o nadchodzącej wojnie w Ukrainie w listopadzie ubiegłego roku i miał czas na to, żeby przygotować np. rezerwy węgla przed nałożeniem embarga na Rosję. Polityk Lewicy potrafi przyznać się też do błędu. Tłumaczy, że w pewnym momencie zrozumiał, że wojna jest nieunikniona i z powodu braku inwestycji w inne źródła energii, może być problem z węglem. 

- Widząc niektóre radykalne postulaty w Parlamencie Europejskim, w pewnym momencie zreflektowałem się. Przyznaję się do tego. Oczywiście w dalszej perspektywie czasowej transformacja w OZE jest potrzebna. Zdałem sobie sprawę, że przemysł ciężki musimy wspomóc (...) Podatki na śląskim węglu musimy obniżyć - komentuje Kohut.

Europoseł odniósł się też do wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Myszkowie i Częstochowie, który mówił m.in. o tym, że Polska jest tolerancyjna, ponieważ działają kluby dla homoseksualistów np. w Częstochowie - Jeżeli Kaczyński zna kluby LGBT w Częstochowie, to jest ciekawe. Słyszałem, że wielu polityków prawicy zjawia się w takich klubach, zwłaszcza w Brukseli - mówi Kohut.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 16.8µg/m3