
Temperatura na plusie, słońce i opady deszczu. Zwisające z budynków sople i zalegający na dachach śnieg może spaść na nasze głowy.
Po okresie obfitych opadów śniegu i mrozu, mamy teraz "zimową odwilż". To oznacza, że nadmiar śniegu i lodu może spadać na chodniki i jezdnię.
Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Częstochowie przy ul. Armii Krajowej. Na mężczyznę, który wyszedł z dzieckiem w wózku spadła bryła lodu z czeropiętrowego budynku mieszkalnego. Trafili do szpitala.
Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane (Dz.U. 2021 poz. 2351) właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Ponadto obowiązuje również rozporządzenie Wojewody Śląskiego z dnia 30 grudnia 2009 roku w sprawie obowiązku usuwania śniegu i lodu do czynności tych zobowiązani są właściciele, zarządcy i administratorzy obiektów budowalnych.
Niedopełnienie powyższego obowiązku przez właścicieli obiektów może skutkować sankcjami karnymi - grzywną lub karze ograniczenia wolności do jednego roku.