Bułgarski kierowca jechał A4 "na dwóch kierowców". Stracił prawo jazdy

kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego

Redakcja

22 grudnia, 2022

Pewien bułgarski kierowca, oprócz własnej karty kierowcy dysponował też kartą swojego kolegi. Prowadząc pojazd w pojedynkę używał dwóch kart w tachografie w taki sposób, że zapisywane dane wskazywały na normalną pracę dwóch kierowców, stanowiących załogę. W ten sposób mężczyzna sam wykorzystywał limity czasu jazdy przynależne dwóm kierowcom.

Kontrola pojazdu bułgarskiego przewoźnika miała miejsce 19 grudnia. Załoga inspektorów pełniła służbę kontrolując pojazdy na autostradzie A4 w Mysłowicach, na punkcie kontroli na parkingu za punktem poboru opłat drogowych w stronę Katowic. Do kontroli zatrzymany został pojazd na bułgarskich numerach rejestracyjnych. 

-Inspektor zastał w kabinie jednego kierowcę, którym był obywatel Bułgarii. Po okazaniu przez mężczyznę niezbędnych dokumentów inspektor wykonał wydruk z tachografu. Ku zaskoczeniu inspektora dane na wydruku wskazywały, że w tachografie są zalogowane dwie karty, należące do dwóch różnych kierowców. Na dodatek karta należąca do kierującego mężczyzny zalogowana była w slocie przeznaczonym dla drugiego kierowcy, który powinien akurat odpoczywać w trakcie, gdy prowadzi kolega. Tymczasem drugiego kierowcy w kabinie nie było relacjonuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach.

Analizując zapisy tachografu z poprzednich czterech tygodni inspektorzy ustalili, że to niemalże rutynowa praktyka tego kierowcy.

W efekcie stwierdzono liczne naruszenia norm czasu pracy, z nawet kilkugodzinnymi skróceniami dziewięciogodzinnych odpoczynków dziennych, czy przekroczeniem o blisko 30 godzin dziennej normy czasu jazdy. 

Za popełnione wykroczenia kierowcę ukarano mandatami na łączną kwotę 6900 zł. Zatrzymano na trzy miesiące jego prawo jazdy, a także zatrzymano nie należącą do niego kartę kierowcy. Bułgarski pracodawca liczyć się musi z maksymalną karą możliwą do nałożenia z jednej kontroli, czyli 12 tys. zł.


powiązane artykuły:

Topdown g131f08176 1920
Lifestyle 31 sierpnia, 2022

Gdyby nie kierowcy ciężarówek, rano nie kupilibyśmy wielu potrzebnych artykułów spożywczych w sklepa

20210927 1 9 mln sztuk papierosow IAS Katowice 03 202109230102
27 września, 2021

Zamiast bakalii, nielegalne papierosy. Śląska KAS zatrzymała kierowcę, który przewoził blisko 2 mili

120 171346
Lokalne 21 sierpnia, 2021

Brakiem wyobraźni i skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 34-letni mieszkaniec województwa wielk

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3