Liceum z Zabrza najbardziej przyjazną szkołą dla osób LGBTQ+ w województwie śląskim

Image00003

Redakcja

16 maja, 2023

W poniedziałek w Katowicach przedstawiono wyniki 5. edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Prawie 20 tysięcy uczniów z ponad 2000 szkół w całej Polsce wypełniło ankiety, w których oceniło swoje placówki pod kątem otwartości i bezpieczeństwa swoich rówieśników LGBTQ+.

W kraju najlepszy wynik osiągnęło  Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska, drugi wynik - 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” z Warszawy, a trzeci wynik – XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego z Warszawy.

W województwie śląskim "najbardziej przyjazną szkołą" osób LGBTQ+ według uczniów jest  III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu. W sumie 10 szkół trafiło na pierwszą śląską mapę równości:

1 III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI W ZABRZU Zabrze

2 III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA Katowice

3 I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W RYBNIKU Rybnik

4 II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W BĘDZINIE Będzin

5 II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA Częstochowa

6 V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. KANCLERZA JANA ZAMOYSKIEGO Dąbrowa Górnicza

7 II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. MARII KONOPNICKIEJ Katowice

8 IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GENERAŁA STANISŁAWA MACZKA Katowice

9 UNIWERSYTECKIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO Chorzów

10 I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM.MIKOŁAJA KOPERNIKA Katowice

Jako koordynator regionalny Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w województwie śląskim oraz uczeń gliwickiej szkoły, widzę, że coraz więcej osób w moim otoczeniu uświadamia sobie, jak ważne jest bezpieczeństwo w szkole. Mówiąc bezpieczeństwo, mam na myśli nie tylko brak przemocy fizycznej, ale też wspieranie uczniów z grup mniejszościowych, brak dyskryminacji, aktywne przeciwdziałanie sytuacjom, w których ktoś komuś ubliża. Nasz Ranking zbiera informacje właśnie o takich szkołach: zaangażowanych, akceptujących, bezpiecznych. Cieszę się, że coraz więcej uczniów głosuje: w tym roku w województwie śląskim zostało oddanych ponad 1200 głosów! Młodzież coraz chętniej angażuje się w akcje wspierające różnorodność, ale edukacja w tym zakresie jest niewystarczająca. Jako uczniowie potrzebujemy edukacji antydyskryminacyjnej na poziomie systemowym - komentuje  Marcel Długoszewski, koordynator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w woj. śląskim.

fot. mat.pras.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.3µg/m3 PM2.5: 10.5µg/m3