„Lekcje z ZUS” – projekt edukacyjny dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Lekcje z ZUS2022

Redakcja

21 września 2022

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna dziewiątą edycję „Lekcji z ZUS”. To zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych podczas których, uczestnicy zdobywają więdzę na temat ubezpieczeń, emerytur, rent czy składek.

Uczniowie, którzy wezmą udział w projekcie, będą mogli spróbować swoich sił w olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na zwycięzców czekają indeksy na uczelnie wyższe lub dodatkowe punkty w rekrutacji na wybranych kierunkach uniwersytetów i szkół wyższych oraz nagrody rzeczowe.

- Od 2014 r. w „Lekcjach z ZUS” wzięło udział łącznie ponad 516 tys. uczniów. W roku szklonym 2021/2022 w olimpiadzie uczestniczyło ponad 35 tys. uczniów z całej Polski. Co roku województwo śląskie ma silną reprezentację zarówno w liczbie zgłoszeń szkół do projektu, jak i uczestników olimpiady z wiedzy o ZUS i systemie ubezpieczeń społecznych – mówi Beata Kopczyńska,  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zgłoszenia szkół do udziału w olimpiadzie przyjmowane są do 28 października 2022 r.

Czym są „Lekcje z ZUS”?

To cykl czterech lekcji dla uczniów szkół ponadpodstawowych podczas których, młodzież dowiaduje się czym są ubezpieczenia społeczne, jakie niosą korzyścią, jakie obowiązki, a jakie jest ryzyko nie ubezpieczeniowe.  Dla tych, którzy planują prowadzenie własnej działalności gospodarczej, lekcje pomogą w zrozumieniu jakim ubezpieczeniom podlegają płatnicy składek, czyli przedsiębiorcy, jakie są terminy zgłoszeń do ZUS, czy rozliczania, ale też na jakie ulgi może liczyć startujący biznes. 

ZUS przygotował dla nauczycieli materiały, które pomogą zrealizować zajęcia o ubezpieczeniach: scenariusze, prezentacje multimedialne, filmy, gry i zeszyty ćwiczeń. Są do pobrania na stronie internetowej Materiały - ZUS . Nauczyciele mogą też skorzystać z nagrań wideo gotowych lekcji a także wsparcia pracowników Zakładu.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

29 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3