Wojewoda Śląski: rozpoczęliśmy procedurę przekazywania środków na dodatek węglowy

Coal gc80c4551c 1920
Kastelik

Szymon Kastelik

21 września, 2022

Wojewoda śląski poinformował o przelaniu pierwszych transz na dodatek węglowy do samorządów w woj. śląskim. Prawie wszystkie gminy nie mogły wypłacić pieniędzy swoim mieszkańcom w ustalonym terminie 30 dni.

Od samego początku były olbrzymie problemy z dodatkiem węglowym. Samorządy otrzymywały więcej wniosków niż powinny. Ponadto rząd i parlament wprowadzali cały czas zmiany, które nie zostały szybko zatwierdzone przez prezydenta. Ostatecznie doszło do sytuacji, w której samorządy nie mogły wypłacić środków w terminie 30 dni, ponieważ nie otrzymały pieniędzy oraz musiały na nowo zweryfikować część wniosków.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, w niektórych śląskich DPS-ach lub MOPS-ach pracownicy byli zaangażowani w wypisywanie pism o odroczeniu wypłaty świadczenia, osobom, którym ustawowy termin 30 dni właśnie upływa. Są to setki wniosków dziennie, które dowozimy mieszkańcom osobiście, bo nie ma pieniędzy na pocztę - mówili pracownicy. Jest to o tyle uciążliwe, że muszą otrzymać potwierdzenie doręczenia, a więc muszą zastać kogoś w domu. 

Do całej sprawy odniosły się śląskie samorządy. Iwona Rogalska, dyrektorka MOPS Tychy podkreślała, że jej pracownicy pracują po godzinach, a rząd nie przelewał pieniędzy. Tychy do 20 września nie były w stanie wypłacić dodatkowych wynagrodzeń za obsługę oraz dodatku dla mieszkańców.

- Na chwilę obecną mamy złożonych ponad 3 tysiące wniosków. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy żądnych środków zarówno na realizację dodatku węglowego, wypłatę konkretnych świadczeń dla mieszkańców, również nie jestem w stanie wypłacić wynagrodzeń dodatkowych pracownikom. Spotykamy się z niezadowoleń klientów - komentowała dwa dni temu Rogalska.

Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński twierdził, że powstał bałagan, a rząd łamie prawo. - Od około 30 dni zbieramy wnioski od naszych mieszkańców. Tych środków nie mamy i nie możemy zgodnie z prawem ich przekazywać. Tych pieniędzy po prostu nie ma - oceniał prezydent Sosnowca i dodał - Rząd dzisiaj łamie prawo. 

W środę, 21 września przed godziną 15:00 Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że wojewodowie otrzymali pierwsze transze na dodatek węglowy. - Apelujemy do samorządów o ich sprawną dystrybucję - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Informację tę potwierdził wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek. W krótkich oświadczeniach poinformował, że rozpoczęła się procedura przelewanie pieniędzy do samorządów. - Na konto Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęła pierwsza transza środków na wypłatę #dodatekwęglowy i rozpoczęliśmy procedurę przekazywania ich samorządom - informuje wojewoda.

Rząd ma przeznaczyć na wypłaty dodatku 11,5 mld zł, jednak już w tym momencie wiadomo, że ten budżet zostanie przekroczony. Oczywiście tylko jeśli założymy wypłaty 3 tysięcy złotych.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.7µg/m3 PM2.5: 9.0µg/m3