Lekarze i dentyści z całej Europy zmierzą swoje siły na beskidzkich stokach

Europejskie Mistrzostwa Lekarzy i Dentystów w Narciarstwie Alpejskim

Redakcja

9 lutego, 2024

5. Europejskie Mistrzostwa Lekarzy i Dentystów w Narciarstwie Alpejskim odbędą się w dniach 15-17 lutego 2024 r. w Szczyrku. Po raz drugi w Polsce.

Idea organizacji Mistrzostw Europejskich narodziła się w 2018 r. podczas wspólnej medycznej rywalizacji w Alpach. Pomysłodawcami byli Dr. Mariusz Smolik z Polski oraz Dr. Luigi Bertinato z Włoch. Każdy z nich był inicjatorem kolejnych sportowych zmagań lekarzy w swoich krajach. W 2019 r. dołączył do nich Dr. Thomas Sinnißbichler z Austrii, dzięki któremu druga edycja zimowych zawodów lekarzy i studentów medycyny odbyła się w Moenie.

Głównym celem wydarzenia jest coroczne spotkanie lekarzy wraz z rodzinami na imprezie sportowej na nartach. Trzy dni to czas na zawieranie nowych znajomości i czerpanie radości z uprawiania narciarstwa. Zmaganiom na śniegu towarzyszy również konferencja podczas, której lekarze maja możliwość do wymiany zawodowych doświadczeń. Przez ostatnie 4 lata zawody odbywały się w Polsce, we Włoszech i w Austrii. Zawsze cieszyły się zainteresowaniem uczestników, którzy korzystając z zimowych sportów nawiązują nowe, międzynarodowe relacje zawodowe.

- To bardzo ważne, by lekarze znajdowali czas i możliwość uprawiania sportów. Od dziecka jeździłem na nartach i gdy znalazłem kolegów, którzy też kochali ten sport nie wahałem się, by zbudować społeczność, która spotyka się co roku. Sport pomaga w utrzymaniu zdrowia i kondycji fizycznej oraz w zarządzaniu stresem poprzez uwalnianie endorfin. Aby służyć pacjentom lekarze powinni dbać o kondycję organizmu. Poza tym kiedy z nimi rozmawiam o mojej pasji motywuję ich do zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportów i bycia aktywnym – mówi lek. med. Mariusz Smolik, pomysłodawca Europejskich Mistrzostwa Lekarzy i Dentystów w Narciarstwie Alpejskim, chirurg i ortopeda w Klinice Nieborowice.

W tych mistrzostwach biorą udział medycy-pasjonaci narciarstwa z całej Europy, którzy kochają zimowe współzawodnictwo na stokach i chcą dzielić się swoim doświadczeniem medycznym z innymi kolegami.

powiązane artykuły:

364105473 773150881481257 1895833887535757929 n
Lokalne 7 września, 2023

Po wielomiesięcznym, specjalistycznym szkoleniu lekarze Śląskiego Szpitala Urologicznego przy Str

Jacek MK
Lokalne 17 marca, 2023

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu udowodniło ponownie, że niemożliwe nie istnieje. Wykonali t

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3