Lędziny nie uchwaliły budżetu na 2021 rok. Co teraz z inwestycjami?

Ledzinybudzet
134433432 444638379887352 6386783433707906037 n

Natalia Czarnuch

26 kwietnia 2021

Aż ośmiu lędzińskich radnych odrzuciło projekt budżetu na 2021 r., w związku z czym sprawą zajmie się Regionalna Izba Obrachunkowa. Radni uważają, że projekt budżetu był nierealny. Pani burmistrz twierdzi, że wszystkie wydatki i dochody miasta były wielokrotnie tłumaczone i uzasadniane.

Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii 30-letniego lędzińskiego samorządu. Podczas siedmiu sesji budżetowych i posiedzeniach komisji stałych przez 4 miesiące Rada Miasta nie uchwaliła budżetu na 2021 rok. 

Obecnie Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) w Katowicach przygotowuje dla gminy tzw. „budżet zastępczy” w terminie do 30 kwietnia br. 

Rada Miasta miała świadomość tego, że może wprowadzać dowolne zmiany do budżetu miasta i ukształtować go według własnego uznania. Warunkiem jednak zatwierdzenia wprowadzonych zmian jest uchwalenie budżetu, czego niestety 8. radnych nie uczyniło. Tylko Rada Miasta ma kompetencje zatwierdzania budżetu wraz ze zmianami

- informuje burmistrz lędzin, krystyna wróbel. 

Brak przyjęcia budżetu przez 8. radnych spowodowało destabilizację finansów miasta i znaczne ograniczenie możliwości płatniczych Urzędu Miasta. Wynika to z faktu, że od 1 kwietnia 2021 r. gmina, nie mając uchwalonego budżetu, nie może zaciągać i generować nowych zobowiązań, które miałyby wpływ na „budżet zastępczy”, gdyż nie ma pewności co do tego, czy środki na ten cel będą ujęte przez RIO - dodaje Krystyna Wróbel. 
 

Z kolei ośmiu radnych swój przeciw względem uchwalenia budżetu tłumaczy tym, że jest on po prostu nierealny. 

Rada Miasta nie podjęła uchwały, gdyż burmistrz przeniosła ponad 3 miliony złotych zobowiązań z 2020 roku, a różnica pomiędzy pierwszym a ostatnim projektem to tylko około 90 tysięcy złotych, to gdzie te miliony? Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Pani burmistrz i skarbnik nie wprowadziły żadnych zmian proponowanych przez radnych z klubu

- komentuje Przewodniczący klubu „Wspólnie dla Lędzin", Radny Łukasz Kuczek. 

Do projektu budżetu przedstawionego radzie 16.11.2020 roku przez burmistrz Krystynę Wróbel i skarbnik Kingę Drabik, Regionalna Izba Obrachunkowa wydała negatywną opinię po raz pierwszy w historii miasta. Obie Panie zostały zobowiązane, by wprowadzić do budżetu wszystkie uwagi RIO. Podobno to zrobiły, podobno, bo nie omówiły z radą wprowadzonych zmian, a dokumenty przedstawiano dopiero w trakcie trwania posiedzeń komisji czy sesji - pewnie dlatego, by radni czasami nie mieli za dużo czasu na ich przeanalizowanie - dodaje przewodniczący klubu "Wspólnie dla Lędzin", Łukasz Kuczek. 

Sytuacja finansowa Lędzin nie jest łatwa. Dodatkowo nieuchwalony budżet rodzi kolejne problemy. Teraz wszystko zależy od decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej, która skoncentruje się przede wszystkim na tym, aby zabezpieczyć funkcjonowanie gminy. Zadba o środki na obligatoryjne wydatki i zobowiązania. O nowych inwestycjach raczej nie ma mowy.

Lędziny to jedno z dwóch miast w Polsce, które samodzielnie nie uchwaliły budżetu na ten rok. Drugą taką miejscowością jest Goleniów w woj. zachodniopomorskim. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.6µg/m3 PM2.5: 14.7µg/m3