Kultowe miejsca na Śląsku – ranking 2023

pixabay.com

Katarzyna Kulyk

9 marca, 2023

Wiosna już tuż tuż, a razem z nią odkrywa się coraz więcej miejsc do spędzania czasu wolnego. W naszym regionie nie brakuje pięknych i ciekawych obiektów, które z pewnością mogą zaskoczyć. Co warto zobaczyć? Gdzie spędzić miło czas? Oto ranking najciekawszych miejsc do zwiedzania w województwie śląskim!

1. Pałac Kawalera i Park w Świerklańcu

Pałac Kawalera to jedyna budowla z zespołu rezydencji von Donnersmarcków, która ocalała od zniszczenia w 1945 roku. Niegdyś był to element całego kompleksu pałacowego, który porównywany był do posiadłości francuskich królów. To właśnie stąd wzięło się określenie „Mały Wersal”, ponieważ jego widok naprawdę potrafi zachwycić. Pałac jest dziś wytworną restauracją, z kolei park, który go otacza cieszy się sporą popularnością, szczególnie w wiosenne i letnie dni. Teren parku to 154 hektary położone we wschodniej części miasta, gdzie znaleźć można również inne niezwykłe zabytkowe obiekty takie jak rzeźby Fremieta czy ruiny zamku. Ścieżki w parku idealnie sprawdzają się na długie spacery, wyprawy rowerowe czy jazdę na rolkach.

Kultowe miejsca na Śląsku - Pałac Kawalera w Świerklańcu
Pałac Kawalera/https://www.facebook.com/palackawalera


2. Ogrody Kapias w Goczałkowicach-Zdrój

Ogrody Kapias to raj dla miłośników kwiatów, znajdziemy w nim wiele niezwykłych gatunków roślin, krzewów i drzew. Park ogrodów podzielony jest na kilka części, w każdej z nich znajdziemy różnorodne aranżacje, które na chwile przenoszą ludzi w inne klimatyczne miejsca. W Ogrodach znajdują się ławeczki, altanki czy też zaciszne miejsca. Cały obiekt jest również przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, tak by mogły swobodnie się po nim poruszać. Przy wejściu do Parku Ogrodów znajduje się restauracja oraz bistro, z kolei dla wielbicieli roślin otwarte jest także centrum ogrodnicze, w którym zakupić można rośliny, jakie rosną w Ogrodach. 

Kultowe miejsca na Śląsku - Ogrody Kapias
Ogrody Kapias/https://www.facebook.com/OgrodyKapias


3. Planetarium Śląskie w Chorzowie

Prelekcje popularnonaukowe, pokazy, a także lekcje geografii i astronomii, to między innymi oferta Planetarium Śląskiego, które mieści się w chorzowskim parku. Odwiedzający mogą tu uczestniczyć w niezwykłych seansach astronomicznych, których oferta jest bardzo bogata. Oprócz seansów i prelekcji, planetarium zachęca także do różnych wystaw czy wydarzeń, jednym z nich jest chociażby program „W stronę gwiazd”, który zabiera gościa w kosmiczną podróż ilustrowaną przebojami gwiazd muzyki rozrywkowej. Co więcej Planetarium znajduje się w Parku w Chorzowie, a więc otacza go wspaniały widok.

Kultowe miejsca na Śląsku - Planetarium Śląskie
Planetarium Śląskie/https://www.facebook.com/PlanetariumSlaskie


4. Pogoria Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza to jedno z miast śląskich, które ma dużo do zaoferowania, jedną z atrakcji jakie zapewnia nam miasto jest jezioro Pogoria, nad którym znaleźć można samochody z rejestracjami nie tylko z Zagłębia ale i innych miejsc Śląska. Pojezierze Dąbrowskie liczy cztery zbiorniki, a każdy z nich charakteryzuje się innym klimatem. Spokojna Pogoria I, czy lubiana przez wędkarzy Pogoria II. Najbardziej jednak oblegana okazuje się być Pogoria III, co wynika z mocy różnorodnych atrakcji dla członków całej rodziny. Przy głównym deptaku można nie tylko pospacerować ale i wstąpić do urokliwych restauracji. W pobliżu znajdują się także place zabaw i molo, na którym można podziwiać uroki przestrzeni. Z kolei Pogoria IV lubiana przez rowerzystów, rolkarzy i spacerowiczów, a to wszystko dzięki ścieżce asfaltowej, która biegnie dookoła zbiornika, mamy więc około 13 kilometrów różnorodnych krajobrazów.

Kultowe miejsca na Śląsku - Jezioro Pogoria III
Katowice z lotu ptaka/https://www.facebook.com/katowicezlotuptaka


5. Muzeum Śląskie Katowice

Połączenie starego i nowego, cegły oraz szkła, betonu i zieleni. To nowoczesna siedziba, która mieści w sobie cenne historyczne eksponaty i dzieła z różnych dziedzin sztuki 14 metrów pod ziemią, tak by odzwierciedlić ducha regionu Śląskiego. W Muzeum Śląskim czeka wiele interesujących wystaw stałych oraz czasowych. Co więcej, na terenie znajduje się także taras widokowy 40 metrowej wieży wyciągowej Szybu Warszawa, z której można korzystać, podobnie jak z Centrum Scenografii Polskiej, które mieści się w magazynie odzieży roboczej, czy restauracji, która działa w budynku maszynowni. 

Kultowe miejsca na Śląsku - Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Śląskie/https://www.facebook.com/muzeumslaskie


6. Park Śląski Chorzów

Jeden z największych parków śródmiejskich w Europie, nazywany także płucami Górnego Śląska. To kulturalne centrum konurbacji górnośląskiej, stanowi popularne miejsce do wypoczynku i rekreacji. Park daje odwiedzającym wiele możliwości, od spacerów przez zwiedzanie obiektów kulturowych po zabawę na koncertach. W Parku mieści się między innymi skansen, ogród zoologiczny, stadion Śląski czy Wesołe Miasteczko. Kolejną przyjemną atrakcją wydaje się być kolejka liniowa „Elka”, która kursuje na trasie o długości 2185 metra. Trasę pokonuje się w około 9 minut, jest więc to miły sposób na odpoczynek oraz podziwianie parku z całkiem innej strony.

Kultowe miejsca na Śląsku - Park Śląski
Park Śląski/https://parkslaski.pl/25-parkslaski-duzy-staw


7. Palmiarnia Gliwice

To miejsce, w którym znajduje się ogromna ilość roślin z całego świata, a w tym również wiele egzotycznych gatunków palm, drzew czy krzewów. Trudno uwierzyć, ale w gliwickiej palmiarni mieści się ich ponad pięć tysięcy! Już od samego wejścia zauważyć można różnorodność posadzonych roślin, jest to imponujący widok, zwłaszcza dla miłośników zielonych przyjaciół. Palmiarnia to jednak nie tylko rośliny, w obiekcie możemy znaleźć także różne zwierzęta, na przykład takie jak papugi, motyle, ryby, skorupiaki czy gady. Niezwykłe wrażenie robią również akwaria, które odzwierciedlają inne środowiska. Wycieczkę po tym magicznym miejscu zakończyć można w kawiarence, która mieści się w środku budynku. Otwarty jest tam także sklepik, w którym można zakupić sobie różne pamiątki, także te w postaci roślin. 

Kultowe miejsca na Śląsku - Palmiarnia w Gliwicach
Palmiarnia Gliwice/https://mzuk.gliwice.pl/2023/01/10/tropikalne-ferie-zimowe/


8. Pałac w Pszczynie

Znany nam wszystkim obraz Pałacu w Pszczynie to efekt wielu remontów i modernizacji, które miały miejsce na przestrzeni bardzo wielu, wielu lat. Dziś możemy podziwiać jego wspaniałe wnętrza oraz bogato zdobione pokoje dzięki Muzeum Zamkowemu. Pokoje te posiadają wciąż swoje oryginalne wyposażenie, które niegdyś należało między innymi do księżnej Daisy, żony Hansa Heinricha XV Hochberga, który był właścicielem Browaru Tyskiego. Pałac jest otoczony równie pięknym parkiem, którego klimat może kojarzyć się z angielskim stylem. W ciepłe, słoneczne dni odwiedzający chętnie spędzają czas siedząc na kocu w pobliżu Pałacu, czytając książkę czy ciesząc się otaczającą przyrodą.

Kultowe miejsca na Śląsku - Zamek w Pszczynie
Muzeum Zamkowe w Pszczynie/https://www.facebook.com/zamekpszczyna


9. Barania Góra i Źródła Wisły

Całodniowa wycieczka w górach brzmi jak super przygoda i taką wycieczką jest właśnie przejście na Baranią Górę z Doliny Czarnej Wisełki. Na trasie można spotkać wiele tablic informacyjno-edukacyjnych, które opowiadają nam nie tylko o otaczającej przyrodzie ale i o historii kilku miejsc. Wśród nich pojawiają się ciekawostki o Rezerwacie Wisła. Podczas wędrówki towarzyszyć będą oczywiście źródła rzeki Wisły, w których można się zakochać. Szlaki, które biegną wzdłuż potoków wydają się przyjemne oraz łatwe dla każdego, dlatego też jest to niezły pomysł na weekendowy wypad za miasto. Na trasę można zabrać też dzieciaki, o ile są zaprawione w długodystansowe wypady. 

Kultowe miejsca na Śląsku - Barania Góra
Przysłop pod Baranią Górą Schronisko Górskie PTTK/https://www.facebook.com/przyslop


10. Tyskie Browary Książęce

Dla miłośników złotego trunku i nie tylko. Browar Tyski to miejsce stanowiące ważną część historii Śląska, który dostarcza przyjezdnym wiele ciekawych treści. Poza zabytkowymi budynkami czy lekcją historii, niezwykłą atrakcją dla zwiedzających jest także teren zielony, który daje możliwość wypoczynku. Tyskie Browary Książęce oferują także zwieńczenie zwiedzania pod postacią pokazu właściwego lania piwa oraz degustacji warzonego kilka metrów pod lokalem piwa Tyskie Gronie, prosto z Browaru.

Kultowe miejsca na Śląsku - Tyskie Browary Książęce
Browary Tyskie/https://www.facebook.com/browarytyskie/photos/?ref=page_internal

powiązane artykuły:

Slask wycieczka jednodniowa
Turystyka 20 lipca, 2022

Gdy za oknem piękna pogoda a zbliża się akurat weekend, bądź wolny od pracy dzień w tygodniu, zas

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 11.9µg/m3