Kto musi pamiętać o rozliczeniu składki zdrowotnej? Termin mija 22 maja

Sala płatnikówx

Redakcja

3 maja, 2023

Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych muszą do 22 maja złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok.

W tym roku część płatników składek po raz pierwszy musi złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za ubiegły rok. Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców, którzy są opodatkowani na zasadach ogólnych, czyli podatkiem liniowym lub skalą podatkową albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Rozliczenie za 2022 rok trzeba przekazać do ZUS-u w dokumencie za kwiecień 2023 roku tj. do 22 maja.

Ustalona roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok. Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia. A jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości. Natomiast, gdy z rozliczenia wychodzi niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku. W obliczeniu rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne pomoże specjalny kalkulator, który dostępny jest na stronie ZUS. 

Osoby prowadzące jednoosobową działalność roczne rozliczenie składają na druku ZUS DRA (blok XII). Natomiast w przypadku opłacania składek za inne osoby (np.: pracowników, zleceniobiorców) na druku ZUS RCA (blok III. F). Nowe wzory dokumentów ZUS DRA i ZUS RCA będą obowiązywały od 1 maja. Zakład dostosuje programy Płatnik i ePłatnik do nowych wzorów dokumentów oraz udostępni w nich funkcje, które umożliwią roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej nie dotyczy: płatników na karcie podatkowej, twórców i artystów, wspólników spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. oraz osób współpracujących.

W związku z nowym obowiązkiem dla płatników Oddział ZUS w Chorzowie zaprasza osoby zainteresowane na bezpłatne szkolenia on-line „Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok” które odbędą się w dniach:

• 9.05.2023 r. 10:00-12:00

• 12.05.2023 r. 10:00-12:00

• 15.05.2023 r. 8:00-10:00

- Warto skorzystać z wiedzy ekspertów, którzy krok po kroku wyjaśnią w jaki sposób wypełnić dokumenty i wyjaśnia wątpliwości – zachęca rzeczniczka.

Uwaga!

Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może je złożyć najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a jeśli się nie składa takiego wniosku, to do 30 czerwca 2023 r.

powiązane artykuły:

Legitymacja pieniądze
Lifestyle 26 kwietnia, 2023

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę dodatkowego świadczenia, czyli tzw. trzy

Image from ios
Lifestyle 19 kwietnia, 2023

Lada moment ZUS rozpocznie wysyłkę listów do emerytów i rencistów. W jednej kopercie znaj

Odszkodowanie za wypadek w pracy
Lifestyle 3 kwietnia, 2023

Od kwietnia kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodo

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.5µg/m3 PM2.5: 20.7µg/m3