Dwie decyzje w jednej kopercie. ZUS rozpocznie wysyłkę listów do emerytów i rencistówpod koniec kwietnia

Image from ios

Redakcja

19 kwietnia 2023

Lada moment ZUS rozpocznie wysyłkę listów do emerytów i rencistów. W jednej kopercie znajdziemy dwie decyzję, jedną o nowej wysokości emerytury lub renty, a drugą o przyznaniu tzw. „trzynastki”.

Emeryci i renciści w liście z ZUS znajdą informację, o jaką kwotę zwiększono im od marca emeryturę lub rentę, a także dowiedzą się, że przyznano im i wypłacono dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. „trzynastkę”.

Trzynastą emeryturę otrzymali już świadczeniobiorcy z terminem płatności 1, 5, 6, 10, 15 kwietnia, teraz pora na kolejne dwa terminy wypłaty świadczeń, czyli 20. i 25. kwietnia. 

– Pod koniec kwietnia ZUS rozpocznie wysyłkę listów do emerytów i rencistów. Niektórzy klienci już pytają o tę korespondencję, widać że z niecierpliwością czekają na informacje z ZUS, by dowiedzieć się o podwyższonych i przyznanych świadczeniach. Przypomnę tylko, że wypłata zwaloryzowanych świadczeń nastąpiła w marcu i a pieniądze z „trzynastki” już do większości świadczeniobiorców trafiły – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W tym roku waloryzacja była na rekordowym poziomie, bo świadczenia wzrosły o 14,8 proc. Była też zastosowana gwarantowana kwota podwyżki - 250 zł brutto, dzięki czemu od marca minimalna emerytura wynosi 1588,44 zł brutto.

Tegoroczna wysokość „trzynastki” to 1588,44 zł brutto. Ze świadczenia jest potrącany podatek i składka zdrowotna. Kwota netto trzynastki nie dla wszystkich będzie jednakowa, ponieważ uzależniona jest od kwoty pobieranego świadczenia podstawowego. W jakiej wysokości brutto jest świadczenie po waloryzacji, czy też ile „na rękę” wyniosła „trzynastka”, a także w jakiej wysokości są potrącenia z tytułu podatku czy składki zdrowotnej – o tym wszystkim świadczeniobiorcy dowiedzą się z listu z ZUS.

powiązane artykuły:

kalkulator emerytalny
Lifestyle 16 marca 2023

Wiele osób tuż przed urodzinami, które oznaczają ukończenie powszechnego wieku emerytalne

nowe limity zarobkowe dla emerytów i rencistów
Lifestyle 28 lutego 2023

Pracujący renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego będą m

waloryzacja emerytury 2023
Biznes i gospodarka 22 lutego 2023

Co roku w marcu waloryzowane są świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZU

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.8µg/m3 PM2.5: 3.5µg/m3