Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę? ZUS udostępnił nowy kalkulator emerytalny

kalkulator emerytalny

Redakcja

16 marca, 2023

Wiele osób tuż przed urodzinami, które oznaczają ukończenie powszechnego wieku emerytalnego, czyli dla kobiet – 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat zadaje sobie pytanie: kiedy najkorzystej przejść na emeryturę? Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nowy kalkulator emerytalny, który umożliwia sprawdzenie jakie świadczenie otrzymamy, gdy przejdziemy na emeryturę w bieżącym roku.

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego nie od razu musi oznaczać rezygnację z aktywności zawodowej. Pamiętajmy, o tym, że emerytura to prawo, a nie obowiązek i jeśli ktoś chce dalej pracować, pozwala mu na to zdrowie oraz ma ku temu możliwości, warto przemyśleć tę decyzję. 

Jak wynika z naszych wyliczeń, każdy rok pracy dłużej po osiągnięciu wieku emerytalnego podnosi przyszłe świadczenie o około 10-15 proc.  – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Kalkulator emerytalny - prognozowana emerytura

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS można samodzielnie wykonać symulację wysokości przyszłego świadczenia emerytalnego, przyznawanego na nowych zasadach. Dotychczas kalkulator emerytalny „Emerytura na nowych zasadach” dostępny na PUE ZUS pozwalał wyliczyć prognozowaną emeryturę wyłącznie na kolejne lata.

Symulację świadczenia przyznawanego w roku kalendarzowym, w którym wykonywane były obliczenia, klienci mogli uzyskać tylko w salach obsługi klientów, podczas e-wizyty lub u konsultantów Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) ZUS.

Teraz nowy kalkulator na PUE ZUS pozwala na wykonanie obliczeń tym osobom, które chcą sprawdzić jakie świadczenie by otrzymały, gdyby przechodziły na emeryturę w bieżącym roku. 

- Należy jednak pamiętać, że kalkulator dostarcza jedynie orientacyjnych danych. Dlatego też, by uzyskać dokładniejsze informacje dotyczące swojej emerytury, warto skonsultować się bezpośrednio z doradcami emerytalnym w ZUS - dodaje rzeczniczka.

Jak działa kalkulator emerytalny?

Mężczyznom, którzy kończą w tym roku 65 lat, oraz kobietom, które kończą w tym roku 60 lat, kalkulator automatycznie podpowie jako miesiąc przejścia na emeryturę:

• bieżący miesiąc – jeśli w momencie obliczeń już skończyli 60 lub 65 lat,

• miesiąc urodzin – jeśli w momencie obliczeń jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego.

Jeśli natomiast klient wybierze kolejny rok, np. 2024 lub lata następne, kalkulator automatycznie przekieruje go do kalkulatora prognozy emerytury w kolejnym roku lub w następnych latach.


powiązane artykuły:

pit z zus poradnik
Lifestyle 10 lutego, 2023

PIT z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymają emeryci, renciści, jak również osoby pobi

nowe limity zarobkowe dla emerytów i rencistów
Lifestyle 28 lutego, 2023

Pracujący renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego będą m

waloryzacja emerytury 2023
Biznes i gospodarka 22 lutego, 2023

Co roku w marcu waloryzowane są świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZU

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.0µg/m3 PM2.5: 25.2µg/m3