Kontenery sanitarne na stadionie Ruchu Chorzów w Budżecie Obywatelskim. "Co za wstyd"

IMG 20220901 202722
Kastelik

Szymon Kastelik

20 września, 2022

Trwa głosowanie na projekty w Budżecie Obywatelskim Chorzowa 2022. Jednym z nich jest... postawienie kontenerów sanitarnych na stadionie Ruchu Chorzów. Podstawową kwestią higieniczną w XXI wieku postanowili zająć się zwykli kibice, bo nie chcą już załatwiać się w przepełnionych toi-toiach.

Stadion Ruchu Chorzów to bardziej skansen niż nowoczesny obiekt sportowy? Tak, to prawda. Potwierdziły to niedawne Wielkie Derby Śląska, na których dziennikarze sportowi z innych regionów Polski nie rozumieli, że muszą siedzieć na schodach, żeby pracować, a tej pracy towarzyszy zapach ubikacji. A jeżeli komuś spadnie np. telefon pod trybuny, to może pożegnać się ze swoim urządzeniem.

Od wielu lat grupa kibiców żąda od władz Chorzowa budowy nowego stadionu lub chociażby remontu istniejącego. Jednak przy Cichej 6 jest jak jest. Kibice drużyn przyjezdnych wyśmiewają wiele rzeczy, ale najbardziej... toi-toie. Otóż w 2022 roku, w państwie Unii Europejskiej, klub piłkarski, który zdobył 14 mistrzostw i aspiruje do powrotu na szczyt, oferuje kibicom załatwianie potrzeb w toi-toiach przy trybunach. Kiedy kilka tysięcy osób zrobi, co ma zrobić, nad stadionem unosi się nie tylko doping, ale też specyficzny zapach. 

W końcu ktoś zdecydował coś z tym zrobić. I niestety nie są to władze miasta, do których obiekt przecież należy (tak samo jak klub). W tegorocznym Budżecie Obywatelskim Chorzowa mieszkańcy mogą zagłosować na projekt... postawienia na terenie stadionu Ruchu Chorzów kontenerów sanitarnych.

- Stary stadion przy ulicy Cichej 6 nie posiada nowoczesnego zaplecza sanitarnego. Z racji braku budowy nowego obiektu wielu kibiców zwłaszcza płci żeńskiej musi zadowolić się przepełnionymi toi toiami. Inwestycja ta zwiększy funkcjonalność obiektu miejskiego i ułatwi korzystanie z niego. Ilość kontenerów sanitarnych będzie zależeć od ich cen rynkowych - czytamy w opisie projektu.

Inwestycje wyceniono do 370 000 złotych. O głosowanie w projekcie poprosił sam Ruch Chorzów w mediach społecznościowych. - Jest trzecia dekada XXI wieku a kibice budżetem obywatelskim muszą mobilizować właściciela stadionu czyli gminę, do postawienia normalnych toalet. Co za wstyd - czytamy w jednym z komentarzy. 

- Wstyd! Żeby w cywilizowanym świecie prosić się o toalety z budżetu obywatelskiego! - czytamy w innym wpisie.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3