Koncert sopranistki Olgi Pasiecznik w Filharmonii Śląskiej

Olga pasiecznik

Redakcja

19 lutego 2024

Pełen emocji, obfitujący we wspaniałą muzykę i wielkie przeżycia – taki właśnie będzie koncert 23 marca w Filharmonii Śląskiej. Orkiestra Symfoniczna pod batutą Yaroslava Shemeta wystąpi wraz ze znakomitą solistką, laureatką licznych międzynarodowych konkursów wokalnych, sopranistką Olgą Pasiecznik.

Olgę Pasiecznik usłyszymy w IV Symfonii Gustava Mahlera oraz pełnej kontrastów scenie i arii Ah, perfido Ludwiga van Beethovena. Całość dopełni zjawiskowa Suita Der Rosenkavalier Richarda Straussa.

BILETY

IV Symfonia Gustava Mahlera, która zabrzmi jako pierwsza, jest wyjątkowo pogodnym obrazem dążenia do „niebiańskiego życia”, doczesności oraz jej kresu. Wolna od trudnych rozważań filozoficznych, za temat obiera ludowe wierzenia, dotyczące życia po śmierci. Cz. I Świat jako wieczna doczesność ukazuje przyjemności i radości życia, a II, choć opowiada o śmierci, traktuje ją jako „Freund Hein”, która jest dobrotliwym przewodnikiem, prowadzącym do wieczności. Elegijna część III mówi o spokojnych rozmyślaniach, a IV, wiedziona przewodzącym orkiestrze sopranem, pokazuje rozkosze życia po śmierci w krainie, w której spełniają się wszystkie marzenia.

Jako druga zabrzmi Suita Der Rosenkavalier Richarda Straussa, gromadząca tematy z opery komicznej pod tym samym tytułem (Kawaler srebrnej róży lub Kawaler z różą). Bogata w walce suita przenosi relacje między bohaterami na motywy obecne w partii instrumentalnej. Jest to historia o miłości i jej rozmaitych obliczach: burzliwym romansie młodych zakochanych, intrydze pozwalającej uniknąć niechcianego małżeństwa, nostalgii, namiętności i zazdrości.

Na zakończenie, filharmonicy wraz z solistką wykonają Ah, perfido – arię koncertową na sopran i orkiestrę Ludwiga van Beethovena. Utwór jest monologiem kobiety, która została porzucona przez kochanka. Rozpoczyna go recytatyw pełen dramatyzmu (Scena), który następnie przechodzi w lament (Aria). Tęsknota, furia, błagania o litość – w kompozycji znajdziemy cały wachlarz emocji, brawurową partię solową i znakomicie uzupełniającą całokształt dzieła partię orkiestry.

powiązane artykuły:

Filharmonia slaska
Kultura 9 lutego 2024

15 marca Jong-Jie Yin: zdobywca Złotej Batuty XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegor

Wyrostek 01 500x445
Kultura 2 lutego 2024

To nie będzie zwykły koncert – to będzie wspaniałe widowisko! Marcin Wyrostek wraz z niezwykłymi

Krem pod oczy wart wyróbowania
Lifestyle 19 lutego 2024

Troska o delikatną skórę wokół oczu to kluczowy element rutyny pielęgnacyjnej dla wielu z nas. W

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.5µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3