Jong-Jie Yin w Filharmonii Śląskiej. W programie dzieła Webera, Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz Szymanowskiego

Filharmonia slaska

Redakcja

9 lutego, 2024

15 marca Jong-Jie Yin: zdobywca Złotej Batuty XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. W programie dzieła Carla Marii von Webera, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz Karola Szymanowskiego.

Solistką wieczoru będzie Sara Dragan, jedna z najbardziej obiecujących skrzypaczek młodego pokolenia. Wielkie emocje, przepiękna muzyka i ogrom wrażeń muzycznych – gwarantowane!

BILETY

Wieczór otworzy Uwertura do opery Wolny strzelec Carla Marii von Webera, najsłynniejszej z jego oper, której charakter doskonale oddany jest w jej Wstępie. Dramaty, starcia z ciemnymi mocami, czystość miłości, walka dobra ze złem, groza i triumf – to wszystko usłyszymy w Weberowskiej Uwerturze, która wprowadzi nas w wieczór pełen niezwykłych przeżyć.

W drugim punkcie programu, Koncercie skrzypcowym e-moll Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, do filharmoników na estradzie dołączy znakomita solistka Sara Dragan. Ta młoda skrzypaczka jest laureatką I miejsc i Grand Prix na 60 konkursach skrzypcowych w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Azji, między innymi na Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im.H. Wieniawskiego & K. Lipińskiego w Lublinie, Novosibirsk International Violin Competition, New York International Artists Association Competition, International G.P. Telemann Violin Competition, czy International Global Music Partnership Competition. Co ciekawe, Sara Dragan gra na instrumencie Nicola Amati, pochodzącym z 1666 roku, co z pewnością wpłynie, poprzez unikatowe brzmienie tych skrzypiec, na odbiór całości utworu. Koncert e-moll jest, obok Uwertury do Snu nocy letniej, najpopularniejszym i najczęściej wykonywanym dziełem Mendelsohna. Zachwyca piękną romantyczną melodyką, i śpiewnością, ale również daje miejsce na pokaz wirtuozerii solisty.

Na zakończenie zabrzmi II Symfonia B-dur Karola Szymanowskiego, kompozytora blisko związanego z Grzegorzem Fitelbergiem, któremu zresztą dzieło jest dedykowane. Co więcej, 15 marca w Filharmonii Śląskiej zabrzmi ono w opracowaniu Patrona Konkursów Dyrygenckich, który stworzył nową instrumentację II części Lento. Symfonia B-dur utrzymana jest w stylu późnoromantycznym. Składa się z czterech zróżnicowanych charakterem części, choć w zasadzie możemy wyróżnić tutaj dwa wyraźnie oddzielone od siebie ogniwa. Pierwsze z nich zawiera część pierwszą wraz ze wstępem, drugie natomiast temat z wariacjami (w ramach których znajdziemy część wolną oraz scherzo), jak również wieńczący całość finał.

powiązane artykuły:

Repertuar filharmonia slaska
Wydarzenia 1 lutego, 2024

10 marca wraz z Jarosławem Wolaninem oraz Adamem Eibinem, Chór Filharmonii Śląskiej zaprasza na w

Wyrostek 01 500x445
Kultura 2 lutego, 2024

To nie będzie zwykły koncert – to będzie wspaniałe widowisko! Marcin Wyrostek wraz z niezwykłymi

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.4µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3