Kolejne uderzenie w mafię VATowską. Zarzuty usłyszało już ponad 300 osób!

mafia vat-owska kolejne zatrzymania

Redakcja

30 marca, 2023

Zatrzymano kolejnych 10 osób w związku ze śledztwem dotyczącym grup przestępczych, które wystawiły "puste" faktury VAT na blisko 1,5 mld zł. To efekt ostatnich działań CBŚP, pod nadzorem zachodniopomorskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej, przy wsparciu KAS. Do tej pory zarzuty słyszało już ponad 300 osób!

Tym razem zatrzymano 10 osób na terenie Śląska, Dolnego Śląska, Mazowsza i województwa łódzkiego. W ramach akcji funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 80 tys. złotych w gotówce oraz sprzęt elektroniczny i dokumentację, które będą teraz analizowane przez prowadzących postępowanie.

Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymane osoby to końcowi odbiorcy faktur i pośrednicy biorący udział w nierzetelnym obrocie księgowym, którzy mogli spowodować straty Skarbu Państwa na ponad 2,5 mln zł. 

Podejrzanych doprowadzono do zachodniopomorskiej Prokuratury Krajowej. Zarzuty przedstawione przez prokuratora dotyczyły m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, fałszerstwa faktur i przestępstw karnoskarbowych. Za te czyny grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo jest prowadzone od 2018 roku i dotyczy „karuzeli podatkowej” działającej w ramach czterech grup przestępczych. Śledczy ustalili, że członkowie tych grup wprowadzili do obiegu faktury na kwotę blisko 1,5 mld zł, a straty Skarbu Państwa w wyniku ich działalności oszacowano na kwotę około 137 mln zł. Z ustaleń śledczych wynika, że działalność przestępcza miała miejsce w okresie od 2017 do 2022 roku, głównie w Warszawie, Bielsku-Białej, Gliwicach, ale także w innych regionach Polski. Śledztwo jest wciąż rozwojowe.

W ostatnim czasie w Hiszpanii został zatrzymany przez hiszpańską policję 44-letni Robert C., który był poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Był on ścigany w związku z podejrzeniem kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania pieniędzy pochodzących z przestępczego procederu oraz fałszerstwa faktur, za co grozić może do 15 lat pozbawienia wolności. Do momentu zatrzymania mężczyzna znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych ludzi w Europie prowadzonej przez Europol, w ramach projektu Enfast. 

powiązane artykuły:

Kajdanki 02
Lokalne 30 stycznia, 2023

Funkcjonariusze CBA na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach zatrzymali trzy osoby. Zarzuc

Money 2928309 1920
Lokalne 8 stycznia, 2023

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Sosnowcu akt oskarżenia przeciw

Handcuff g3b95e8e21 1920
11 lutego, 2022

Funkcjonariusze katowickiej Delegatury ABW zatrzymali cztery osoby podejrzane o wyłudzanie podatku V

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 11.9µg/m3