Wystawiali fikcyjne faktury. Kolejne zatrzymania dot. wyłudzania podatku VAT

Kajdanki 02

Redakcja

30 stycznia 2023

Funkcjonariusze CBA na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach zatrzymali trzy osoby. Zarzuca im się działanie w zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnieniami przestępstw związanych z wyłudzeniami podatku VAT.

Według prokuratury zatrzymani działali głównie na terenie głównie województwa śląskiego w latach 2018 - 2022. Na skutek ich działalności doszło do uszczuplenia podatku od towarów i usług w kwocie nie mniejszej niż 9691228,16 złotych.

-  Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych związanych z wyłudzeniem podatku VAT oraz wystawiania i używania poświadczających nieprawdę faktur VAT w tym zarzuty popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej - informuje katowicka prokuratura.

Prokurator wystąpił do Sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztowania, z uwagi na grożąca oskarżonym surową karę, jak i uzasadnioną obawę matactwa. Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach zastosował wobec zatrzymanych osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

- Uprzednio w tej sprawie zarzuty przedstawiono 9 innym osobom. Wobec trzech z tych osób zastosowano również środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Przestępstwo tzw. zbrodni vatowskiej zagrożone jest karą do 25 pozbawienia wolności - dodaje prokuratura. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3