Puste faktury i pranie brudnych pieniędzy. Oszukiwali na oleju rzepakowym

Money 2928309 1920

Redakcja

8 stycznia, 2023

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Sosnowcu akt oskarżenia przeciwko dwóm oskarżonym. Zarzuca im się poświadczanie nieprawdy w fakturach VAT oraz posługiwanie się nierzetelnymi dokumentami, a także pranie brudnych pieniędzy.

Zawiadomienie w tej sprawie złożył Naczelnik Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. Śledczy ustalili, że oskarżeni uczestniczyli w transakcjach karuzelowych, polegających głównie na obrocie olejem rzepakowym. 

-Transakcje nie miały celu gospodarczego, lecz służyły uzyskaniu nienależnych korzyści podatkowych przez grupę osób tworzących wraz z oskarżonymi ogniwa łańcucha karuzeli podatkowej. Osoby biorące udział w tym procederze wystawiały faktury VAT nie potwierdzające rzeczywistych transakcji handlowych. Były to tzw. „puste faktury’’ - informuje Prokuratura Krajowa.

Takie "faktury" oskarżeni mieli włączać do księgowości i rozliczać w urzędzie skarbowym. Deklarowali nieistniejące transakcje, dzięki czemu zaniżali podatek VAT, który powinni odprowadzić do urzędu skarbowego. Następnie dokonywano przelewów na rachunkach firm zaangażowanych w przestępczy proceder.

Łączna wartość podatku narażonego na uszczuplenie w związku z działaniem oskarżonych wyniosła prawie 7 mln zł. Oskarżonym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.4µg/m3 PM2.5: 13.3µg/m3