Kolejne ekologiczne miejsce na mapie Bielska-Białej

DJI 0703 02 sierpien 2022 2000x1125 0

Redakcja

13 sierpnia, 2022

Estetyczne miejsce do wypoczynku i edukacji ekologicznej powstało na wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej. Są tam m.in. drewniane podesty z widokiem na góry i panoramę miasta.

Miejsce na wzgórzu powstało dzięki realizacji w mieście projektu Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała – etap II.

Jego celem jest zapewnienie czynnej ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych oraz ograniczenie antropopresji, czyli planowanego i przypadkowego działania ludzi mającego wpływ na środowisko przyrodnicze na obszarach chronionych. Zasięg przedsięwzięcia jest bardzo duży i obejmuje kilkanaście lokalizacji w całym mieście. Ważnym elementem projektu jest też edukacja. W kilku miejscach powstały tzw. klasy w krajobrazie z tablicami edukacyjnymi oraz Ogrody Beskidzkie z grządkami roślin występujących na danym terenie i elementami sensorycznymi – przeznaczone na ekologiczne zajęcia terenowe dla dzieci.

I tak właśnie jest na Trzech Lipkach. Od wjazdu czekają na nas stojaki na rowery, możliwość podejrzenia, co dzieje się w dużych domkach dla owadów czy wydzielone miejsca sensoryczne, gdzie można dotknąć różnych rodzajów nawierzchni. Poza tym wiele ciekawych miejsc do siedzenia, podestów, kostek czy leżaków i altana. Są też grządki pod Ogrody Beskidzkie. Miejsce czeka jeszcze tylko na zamontowanie tablic edukacyjnych.

Klasa w krajobrazie powstała też w Wapienicy, w lesie, na wysokości ulicy Łowieckiej. Tu podstawową ideą jaka przyświecała projektantom była możliwość oglądania przez mieszkańców, dzięki specjalnej infrastrukturze, osuwisk przy potoku Wapieniczanka. Postawiono ogrodzenia przy osuwiskach i barierki - wszystko po to, aby oglądać je bezpiecznie. Powstała też altana, ścieżki edukacyjne i bardzo ciekawe tablice edukacyjne, elementy sensoryczne i miejsce do życia dla płazów i gadów. Też są stojaki na rowery, domki dla owadów czy budki dla nietoperzy.

DJI 0708 02 sierpien 2022 2000x1125 0

powiązane artykuły:

IMG 20220705 091251
Lokalne 17 sierpnia, 2022

W Starym Bielsku powstał unikatowy w skali kraju poligon strażacki. To miejsce, dzięki któremu straż

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-8 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 58.7µg/m3 PM2.5: 52.5µg/m3