Kolej wróciła do Wisły! "Jeden z najważniejszych projektów" [WIDEO]

IMG 20221211 121003
Kastelik

Szymon Kastelik

11 grudnia 2022

Po prawie trzech latach kolej wróciła do Wisły! Powodem zamknięcia ruchu była jedna z największych modernizacji linii kolejowej od lat.

KOLEJ WRACA DO WISŁY:


To był olbrzymi projekt, jeden z najważniejszych ostatnich lat. Praktyczne od podstaw wybudowano tory, perony, przejazdy na odcinku ponad 50 kilometrów. Niestety prace wiązały się z olbrzymimi utrudnieniami dla mieszkańców Wisły, Beskidu Śląskiego oraz turystów. Ale po trzech latach połączenia kolejowe wróciły do "Perły Beskidów". W niedzielę, 11 grudnia rano odjechał pierwszy pociąg z Katowic.

- Jeden z najważniejszych projektów. 460 mln złotych z programu województwa śląskiego zostało wydatkowane na modernizację czterech tras. Kolej wraca do Wisły - mówi marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

O 12:55 ze stolicy województwa śląskiego do Wisły odjechał specjalny pociąg Kolei Śląskich "Niebo nad Beskidami", który zawiózł podróżnych na jarmark bożonarodzeniowy. Bilety rozeszły się w kilka minut. 

- Czekaliśmy na to dwa lata. To byłą właściwie budowa od nowa linii kolejowej. Cieszy fakt, że teraz przed sezonem zimowym ta oferta komunikacji poszerza się - dodaje burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Koleje Śląskie przygotowały 8 par pociągów w tygodniu oraz 10 par pociągów w weekend. 7 par weekendowych odjeżdżać i przyjeżdżać będą z Katowic. Jedna para z i do Częstochowy, kolejna z i do Gliwic przez Katowice, a ostatnia para bezpośrednio z i do Gliwic. 

Na 20 km odcinku Goleszów – Wisła Głębce dodatkowy dostęp do kolei zapewnia nowy przystanek Ustroń Brzegi (między Ustroniem Zdrojem a Ustroniem Polaną). Dogodne warunki podróży gwarantują przebudowane perony na 7 stacjach i przystankach: Ustroń, Ustroń Zdrój, Ustroń Polana, Wisła Jawornik (dawniej Obłaziec), Wisła Uzdrowisko, Wisła Dziechcinka i Wisła Kopydło. Na górskiej trasie pociągi pojadą nowym torem m.in. przez przebudowany wiadukt kolejowy o długości 120 m i wysokości 25 m w Wiśle Głębce (Łabajów) i most kolejowy w Wiśle Dziechcince oraz 138 innych obiektów inżynieryjnych.

Od września 2022 r., po 9 latach przerwy, kolej zapewnia podróże od Skoczowa przez Goleszów do Cieszyna. Odcinek Goleszów – Cieszyn składy pokonują w nieco ponad 10 minut. Przejazd z Katowic do Cieszyna przez Skoczów i Goleszów wynosi ok. 90 min.

IMG 20221211 122630

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 23.4µg/m3 PM2.5: 20.4µg/m3