Kolej na lotnisko!

Pociag do pyrzowic

Redakcja

18 grudnia, 2023

Nie ma w naszym kraju regionu, w którym tak dynamicznie rozwija się transport kolejowy. Na podstawie starych szlaków komunikacyjnych województwo śląskie tworzy najnowocześniejszą, najlepiej zorganizowaną szybką kolej miejską. Obecna dekada to ważne inwestycje w regionie, a jedna z nich niedawno stała się wielkim wydarzeniem! Nareszcie pociągi docierają na Lotnisko im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, a obsługują je Koleje Śląskie.

Startujemy

Od 10 grudnia możemy wsiąść na pokład pociągów Kolei Śląskich i ruszyć szlakiem dawnej linii kolejowej łączącej Zawiercie i Tarnowskie Góry. Nie minął nawet rok od ponownego otwarcia zmodernizowanej linii kolejowej prowadzącej do Wisły Głębiec, gdzie możemy obserwować beskidzkie doliny z jednych z najwyższych wiaduktów kolejowych w Polsce. Tym razem linia kolejowa nie jest aż tak widowiskowa, ale stanowczo ułatwia transport w regionie i jest wyraźną zmianą.

Modernizacja linii kolejowej łączącej lotnisko z resztą sieci komunikacyjnej województwa śląskiego to spora rewolucja. Obszar ten przez dekady nie był związany połączeniami kolejowymi z resztą województwa i stanowił białą plamę na mapie regionu. Obecnie jest to jedna z najważniejszych linii komunikacyjnych, a jej połączenie z obecnie modernizowaną linią łączącą Tarnowskie Góry z Katowicami realnie zwiększy przepustowość komunikacyjną w województwie.


To jednak niejedyna nowość, jaka spotkała nas w tym roku. Dodatkowo przed nami wielka modernizacja katowickiego węzła kolejowego oraz inwestycje w ramach programu Kolej+, które pozwolą na otwarcie szlaków komunikacyjnych niemal nieistniejących od wielu dekad!

Powroty to coś niezwykle przyjemnego, a jeżeli to powrót dobrego sąsiada, tym bardziej. Pociągi Kolei Śląskich w 2023 roku wróciły na stację w czeskim Bohuminie! To genialna opcja na zwiedzanie Nadgranicznych Meandrów Odry lub przemysłowych zabytków Ostrawy, a dla miłośników kolarstwa możliwość wyruszenia na trasę w kierunku Żelaznego Szlaku Rowerowego, jednej z najlepszych tego typu tras w Polsce.

Odkrywcy

Nowe trasy uruchamiane przez Koleje Śląskie z jednej strony dają możliwość szybkiego i wygodnego transportu, jak w wypadku linii kolejowej łączącej pyrzowickie lotnisko z Zawierciem i Tarnowskimi Górami, ale także otwierają nowe możliwości turystyczne. Prawdziwe perełki czekają na Was w Siewierzu i Porębie.

Bezcenne ruiny zamku biskupów krakowskich w Siewierzu, słynna w regionie huta żeliwa w Porębie, której kulinarnym pokłosiem są pieczonki, ale także możliwość ruszenia w rowerową podróż ze stacji kolejowej w Żyglinie, dzielnicy Miasteczka Śląskiego. To nie tylko dojazd na lotnisko, ale także okno na świat dla mieszkańców miast do tej pory pomijanych. Z naszej strony polecamy Wam gorąco spacer po siewierskim starym mieście, poszukajcie śladów dawnego księstwa, które jeszcze 250 lat temu funkcjonowało na podobnych zasadach jak dziś Księstwo Monako, czy Luksemburgu. Zajrzyjcie do zabytkowego, drewnianego kościoła św. Jerzego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Miasteczku Śląskim, oraz wybierzcie się na rowerową przejażdżkę do zalanej kopalni rud żelaza „Bibiela”!

powiązane artykuły:

Praca w kolejach slaskich
Lifestyle 14 grudnia, 2023

Wielu z nas marzyło w dzieciństwie, by zostać kolejarzem. Ten piękny mundur i podróże poc

Koleje slaskie rozklad
Lokalne 11 grudnia, 2023

W niedzielę wszedł w życie nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich. Każdego dnia na tory wojewó

Koleje slaskie do zakopanego
Turystyka 14 grudnia, 2023

W okresie świąteczno-noworocznym i ferii zimowych po raz kolejny dojedziemy do Zakopanego

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.0µg/m3 PM2.5: 1.9µg/m3