Kilkanaście tysięcy uczestników XV Europejskiego Kongresu Gospdoarczego

EEC7

Redakcja

27 kwietnia, 2023

Za nami XV edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Do stolicy województwa śląskiego przybyło tysiąca ważnych osobistości świata polityki i biznesu z całego świata, aby rozmawiać o aktualnych problemach oraz przyszłości. 

11 tys. uczestników stacjonarnych i 7 tys. śledzących debaty online, ponad 1200. prelegentów i prawie 170 sesji tematycznych, 235. partnerów i sponsorów oraz 650. przedstawicieli mediów to liczby XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

XV edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego otworzyła sesja pt. „Nowa europejska gospodarka w nowym świecie", której tytuł uznać można za motto całego wydarzenia. Wśród głównych konkluzji debaty znalazły się stwierdzenia, że odbudowa gospodarki, walka z inflacją, bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe to kluczowe cele, które należy osiągnąć w Europie.

Walka o Ukrainę

Musimy zdywersyfikować nasze dostawy. Transformacja zielona i transformacja cyfrowa są naszym priorytetem, a teraz wojna w Ukrainie potwierdziła nasze wybory. Fundusze, które są dostępne to 50 procent całego budżetu UE, 30 procent przeznaczonych zostanie na zieloną transformację i 20 procent na transformację cyfrową. Chcemy być liderem w gospodarce cyfrowej i zielonym ładzie, to będzie dodatkowo zachęta do tworzenia nowych miejsc pracy. Chcemy zapewnić komfortowe warunki życia dla naszych obywateli i to jest naszą zbiorową odpowiedzialnością – powiedział w czasie otwarcia kongresu Johannes Hahn, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i administracji. –

Wielka Brytania oraz Unia Europejska i Polska są dla siebie naturalnymi partnerami, to kolejny z wniosków płynących z debaty, która otworzyła kongres.

– Wielka Brytania to bardzo atrakcyjny partner inwestycyjny. Widzimy, jak bardzo wiele się dzieje w zakresie transformacji energetycznej i rozwoju infrastruktury. Mamy do odegrania ważną rolę w odbudowie Ukrainy, będziemy w tym zakresie współpracować także z Polską – dodał z kolei Chris Barton, komisarz Jego Królewskiej Mości ds. handlu z Europą, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 

–  Neutralność klimatyczna, gospodarka obiegu zamkniętego, bezpieczeństwo energetyczne to także nasze wyzwania. Kolejnymi problemami, z którymi mamy do czynienia na co dzień, są inflacja i łańcuchy dostaw. Ale najważniejsza jest obecnie agresja rosyjska na Ukrainę i przekonanie, abyśmy byli cały czas gotowi na pomoc – mówił Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, premier polskiego rządu w latach 1997-2001 i przewodniczący Rady EEC.

Drugi rok z rzędu wiodącym tematem całego kongresu była wojna w Ukrainie i przyszłość tego kraju po zakończonych działaniach wojennych. 

- Przyszły rozwój zależy od decyzji, które podejmujemy każdego dnia. Przyszłość świata zależy od losów wojny w Ukrainie. Od tego zależy również światowa gospodarka. Ukraina musi zwyciężyć, aby zabezpieczyć przyszłość Europy i całego wolnego świata. Zwycięstwo Rosji jest nie do zaakceptowania przez Ukrainę i Unię Europejską – powiedziała Yuliia Svyrydenko, pierwsza wicepremier Ukrainy i minister gospodarki Ukrainy.

Spotkanie byłych prezydentów

Jednym z najciekawszych wydarzeń kongresu było spotkanie Aleksandra Kwaśniewskiego z Petro Poroszenką

Sytuacji geopolitycznej całej Europy, ale także przyszłości Ukrainy, dotyczyły poświęcone jej kongresowe debaty.

– Niewielu było takich, którzy wierzyli, że Ukraina jest w stanie przetrwać ten rodzaj agresji, tymczasem dzisiaj mówimy już o ponad 400. dniu wojny – mówił były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski w czasie rozmowy z Petro Poroszenką

 – Sankcje przeciwko pojedynczym osobom to za mało. Powinno się całkowicie zablokować rosyjski eksport i w ten sposób ograniczyć Putinowi możliwości finansowania wojny. Import gazu z Rosji do Europy to wciąż miliardy dolarów, na których zarabia Rosja. To trzeba zakończyć. Kanał Sueski także powinien być dla Rosjan zamknięty – stwierdził Petro Poroszenko.

Microsoft inwestuje w Polske

Kongres odwiedził premier Mateusz Morawiecki, który wraz z przedstawicielami amerykańskiego giganta IT ogłosił nowe inwestycji Microsoft w Polsce.

WIĘCEJ W PONIŚZYM WIDEO:

Nagrody XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego wyłoniono laureatów Rankingu Zielonych Inicjatyw, pośród których znaleźli się: Województwo wielkopolskie i Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy Wolica koło Kalisza, Euros Energy i Veolia, Hydropolis, Respect Energy i Goldbeck Solar oraz Polska Sieć Handlowa Lewiatan.

Przyznane zostały również nagrody w konkursie Inwestor bez Granic. Wśród laureatów znaleźli się: Arctic Paper, Mercedes-Benz, Play P4, PepsiCo, Elemental Holding, LPP, Blik, Grupa Polmlek, oraz Tele-FONIKA Kable.

W konkursie TOP Inwestycje Komunalne doceniono rozwojowe inwestycje na ogromną skalę. Nagrodzono: Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze; Strefę Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości"; Planetarium – Śląski Park Nauki w Chorzowie; Przebudowę infrastruktury na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich; Most w Milsku; ArcelorMittal Park w Sosnowcu; Niskoemisyjny transport zbiorowy w Lublinie; Zespół Oświatowy na os. Drabinianka w Rzeszowie; Instalacje fotowoltaiczne na obiektach publicznych w gminach powiatu dzierżoniowskiego; Rewitalizację Zabytkowej Kopalni „Ignacy" w Rybniku.

Ogłoszono też zwycięzców konkursu EEC Startup Challenge. Zostali nimi: Biostra, Parkcash, Zonifero, Magly oraz Diagendo.

własne/mat pras

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3