Kilkadziesiąt nowych przypadków koronawirusa w kopalni Marcel

1mr

Redakcja

7 czerwca 2020

Kilkadziesiąt nowych przypadków koronawirusa potwierdzono wśród górników należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Marcel w Radlinie. Od czwartku trwają tam badania przesiewowe załogi.

Polska Grupa Górnicza to największa spółka węglowa, zatrudniająca ponad 41 tys. pracowników. W ostatnich dniach liczba osób zakażonych koronawirusem w kopalniach PGG była stabilna, natomiast w niedzielę wzrosła do 1575, wobec 1506 raportowanych dobę wcześniej.

Wzrost potwierdzonej liczby zachorowań to przede wszystkim następstwo otrzymania z laboratoriów kolejnej partii wyników badań przesiewowych wykonywanych wśród załogi kopalni Marcel (jedna z czterech części kopalni ROW). Testy potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 w kolejnej grupie pracowników. W niedzielę w tym zakładzie chorych było 84 górników, wobec 17 dobę wcześniej.

W ostatnich dniach badania przesiewowe prowadzono także w należącej do PGG kopalni Ziemowit w Lędzinach, gdzie jednak jak dotąd nie zanotowano zwiększonej liczby zachorowań - w niedzielę zakażonych było 12 osób wśród ok. 4-tysięcznej załogi.

Czytaj także: NIPiP: Zakażenie koronawirusem zdiagnozowano u 1122 pielęgniarek

Ogółem – według zebranych w niedzielę przez PAP danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj – od początku epidemii potwierdzono zakażenie koronawirusem 4922 górników z kilkunastu kopalń, wobec 4852 raportowanych dobę wcześniej. Łącznie w kopalniach PGG i kopalni Bobrek jest już blisko 800 ozdrowieńców. JSW nie podaje liczby osób, które wyzdrowiały z COVID-19.

Górnicy stanowią obecnie 51,6 proc. spośród 9531 wszystkich osób zakażonych w woj. śląskim – w niedzielę rano sanepid poinformował o 217 nowych przypadkach koronawirusa, głównie wśród górników (część była już wcześniej ujęta w statystykach spółek węglowych).  (PAP)

Foto: pgg.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.2µg/m3 PM2.5: 18.0µg/m3