NIPiP: Zakażenie koronawirusem zdiagnozowano u 1122 pielęgniarek

Mid 20427087

Redakcja

7 czerwca 2020

Zakażenie koronawirusem w Polsce potwierdzono od początku epidemii u 1122 pielęgniarek, a 6346 pielęgniarek objęto kwarantanną – wynika z zestawiania zamieszonego na stronie internetowej Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Pielęgniarki, lekarze i ratownicy medyczni są najbardziej narażonymi grupami zawodowymi w związku z pojawieniem się koronawirusa.

Z zestawienia wynika też, że w tym czasie na kwarantannie przebywały 572 pielęgniarki.

Krystyna Ptok, przewodnicząca Związku Pielęgniarek i Położnych - bardzo niepokoi nas sytuacja pielęgniarek, które są decyzją Sanepidu poddawane kwarantannie na terenie szpitala. Kiedy np. na jakimś oddziale zostaje stwierdzony u kogoś przypadek koronawirusa, Sanepid zarządza kwarantannę. Zostaje nią objęty także personel. Jeśli pielęgniarki odbywają kwarantannę na terenie szpitala, to równocześnie pracodawca zobowiązuje je do świadczenia pracy - mówi Krystyna Ptok dla portalu OKO.press. 

W Polsce wykryto już 25 410 przypadków COVID-19. Zmarło 1137 chorych, a 12 410 wyzdrowiało.

Tymczasem pielęgniarki i sanitariusze z kanadyjskiego Quebecu domagają się urlopu latem przed ewentualną drugą falą zakażeń koronawirusem na jesieni. Quebec to najsilniej dotknięta epidemią kanadyjska prowincja zmagająca się z brakiem kadr w służbie zdrowia.

Zmęczony personel skandował przed szpitalem Santa Cabrini w Montrealu: "Dajcie nam wakacje" i wymachiwał tablicami z napisem "Anioły są śmiertelnie zmęczone". Podobne protesty odbywały się w całej prowincji.

Premier prowincji Francois Legault powiedział, że w Quebecu brakuje 10 tysięcy pracowników w służbie zdrowia oraz że prowincja próbuje zatrudnić taką liczbę sanitariuszy w ramach trzymiesięcznego płatnego planu szkolenia. 

Na co mogą liczyć polskie pielęgniarki? - Niestety na nic - mówi anonimowo jedna z nich. I dodaje - Nastroje wśród personelu są naprawdę fatalne. Część z nas potrzebuje pomocy psychologicznej, większość po prostu odpoczynku. S24/PAP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.9µg/m3 PM2.5: 15.6µg/m3