Kiedy emeryt musi obowiązkowo założyć PUE

obowiązkowy profil PUE dla emerytów

Redakcja

26 grudnia, 2022

Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek będzie musiał posiadać aktywny profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Ten obowiązek dotyczy także emerytów i rencistów, którzy do swojego świadczenia dorabiają, prowadząc własne firmy. Czasu zostało niewiele, taki profil należy założyć do 30 grudnia tego roku.

Od 1 stycznia 2023 r. posiadanie aktywnego profilu na PUE będzie ustawowym obowiązkiem dla wszystkich płatników składek, zarówno tych co opłacają składki sami za siebie, jak i za inne osoby. Wśród grupy, których ten obowiązek dotyczy, są też osoby starsze, emeryci czy renciści, którzy do swojego świadczenia dorabiają prowadząc mały, często jednoosobowy, biznes. I choć założenie profilu PUE jest bardzo proste i szybkie, to dla starszych osób może nastręczać pewne trudności. Nie ma się czym martwić, w założeniu konta na PUE ZUS, a także wyjaśnieniu pomogą pracownicy ZUS w salach obsługi klientów w całej Polsce.

- Jest grono osób, dla których założenie profilu PUE to nie lada wyzwanie, widzimy to na salach obsługi klientów. Ten problem dotyczy przeważnie seniorów, którzy prowadzą swoje małe działalności gospodarcze, tym samy łącząc pracę zawodową z pasją, a przy tym dorabiają sobie do swojego świadczenia. Często w ich pracy nie jest niezbędny ani komputer, ani smartfon, czy też korzystanie z internetu, więc na co dzień nie posługują się tymi rozwiązaniami technologicznymi. To właśnie dla nich założenie profilu na PUE bywa kłopotliwe, dlatego jesteśmy do pomocy – mówi Dorota Królica, naczelniczka Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w sosnowieckim ZUS.

ZUS zaprasza seniorów, którzy prowadzą firmy, a mają kłopot z założeniem profilu PUE, do swoich placówek. Eksperci w salach obsługi klientów pomogą nie tylko w założeniu profilu, ale także pokażą jak z niego korzystać, gdzie szukać ważnych dla przedsiębiorcy informacji. 

- To bardzo ważne, żeby taki przedsiębiorczy senior, jak każdy inny płatnik, miał swój profil PUE, bo tam będzie przychodziła korespondencja z ZUS – dodaje naczelniczka.

Aby założyć profil PUE w placówce ZUS koniecznie trzeba wziąć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, mieć zapisany przy sobie adres mailowy, jeśli się go nie pamięta, oraz telefon, na który zostanie wysłany SMS z hasłem podczas autoryzacji profilu. 

– Prosimy, by o tym pamiętać, bez tych danych nie będziemy mogli założyć profilu – dodaje pracownica ZUS.

Czasu na założenie profilu PUE dla płatników składek zostało niewiele, dosłownie kilka dni. Pamiętajmy, że posiadanie profilu na PUE to nie tylko obowiązek, ale też ułatwienie. Pozwoli to na przyspieszenie tempa wymiany korespondencji z Zakładem i jest pomocne przy przekazywaniu dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych do ZUS.

Można udzielić pełnomocnictwa

Płatnik składek – osoba fizyczna może założyć profil dla siebie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie np. księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego. Pełnomocnictwo można przekazać w formie elektronicznej – przez PUE ZUS na formularzu ZUS PEL lub w formie papierowej do placówki ZUS (pocztą lub osobiście).

powiązane artykuły:

bowiązek posiadania PUE przez duchownych
Wiadomości 8 grudnia, 2022

Od 1 stycznia każdy płatnik składek będzie musiał posiadać aktywny profil na PUE ZUS. Obowiązek t

Emerytury przed świętami
Wiadomości 15 grudnia, 2022

Emeryci i renciści, którym ZUS wypłaca świadczenia z terminem 25. dnia każdego miesiąca, w grudn

dorabianie do emerytury
Wiadomości 22 listopada, 2022

Dobre wiadomości dla osób, które pobierają świadczenia z ZUS i jednocześnie pracują, a ni

Banknotes gb10879cfe 1920
Lokalne 20 października, 2022

Od marca 2023 roku najniższa emerytura i renta mają wzrosnąć o 13,8 proc. Świadczenia te mają wynieś

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 34.4µg/m3 PM2.5: 27.2µg/m3