Katowice stworzą cztery nowe zielone przestrzenie, co wiemy o inwestycjach?

R Kaźmierczak

Katarzyna Kulyk

6 lutego, 2023

Mieszkańcy miasta Katowice już niedługo zyskają całkiem nowe miejsca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Podpisane zostały umowy z wykonawcami zadań na cztery parki. Tereny na jakich powstaną znajdują się w Wełnowcu, Kostuchny, Ochojcu oraz na pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej.

W piątek 3 lutego podpisano umowy z wykonawcami, którzy wybrani zostali w wyniku rozstrzygniętego w listopadzie postępowania przetargowego. Według umów, budowa obejmuje aż cztery nowe parki.

- Dzięki nowym parkom mieszkańcy zyskają miejsca do rekreacji i odpoczynku praktycznie za progiem własnych domów. Parki będą zlokalizowane w kilku dzielnicach – zrewitalizowany i rozbudowany będzie park na Wełnowcu, zrewitalizowany zostanie park w dolinie rzeki Ślepiotki oraz teren przy Stawie Kajakowym w Katowickim Parku Leśnym, wykonane zostaną także parki przy ul. Wantuły oraz przy ul. Leopolda/ul. LeRonda. Umowy na realizację pięciu zadań zostały podpisane z dwoma firmami, a koszt pac w sumie to ponad 40,6 mln zł – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Park przy ul. Wantuły wykona firma Garden Designers z Lublina. Teren prac obejmie powierzchnie prawie 34 tysięcy metrów kwadratowych. Znajdzie się tam strefa zabawy i rekreacji dla dzieci, miejsce rekreacji sportowej, punkt widowiskowo-obserwacyjny, strefy zieleni ozdobnej z łąkami kwietnymi, łąką trawiastą i zielenią, a także strefa ekologiczna.

Park w Wełnowcu mieści się z kolei przy ulicy Cisowej, Owocowej i Cedrowej. Rewitalizacji parku podejmie się firma ABG Grzegorz Oleksa z Chorzowa. Zakres prac dotyczy między innymi zagospodarowanie terenu oraz jego uporządkowanie, przebudowę i remont istniejącej sieci komunikacyjnej, która obejmuje ścieżki dla jeżdżących na rolkach oraz rowerzystów typu pump track. Na terenie parku podjętych zostanie jeszcze wiele innych prac, które ulepszą i ożywią przestrzeń.

Zagospodarowany jak i uporządkowany zostanie również teren przy ulicy Leopolda i LeRonda. Prace, które zostaną tam zrealizowane obejmie również firma ABG Grzegorz Oleksa z Chorzowa. Na terenie powstaną między innymi polany i łąki, a także strefy edukacyjne i plac zabaw.

W okolicach ulicy Generała Zygmunta Waltera-Jankego oraz Kościuszki wybudowane zostaną ciągi piesze, place zabaw, park dla psów oraz ogród społeczny. Zbudowana zostanie także ścieżka edukacyjna. Prace zostaną zrealizowane przez firmę Garden Designers z Lublina.

Prace obejmą również przebudowę północnej części widowni i sceny kręgu tanecznego, który umiejscowiony jest w Katowickim Parku Leśnym.

- Wszystkie zadania mają zostać ukończone wiosną przyszłego roku. Wykonawcy mogą już przystępować do rozpoczęcia prac – podsumowuje stan projektu Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
R Kaźmierczak

powiązane artykuły:

8 park osiedle norma Fot R Ka A Aomierczak
Lokalne 9 listopada, 2022

Katowice postanowiły zainwestować w tereny zielone przeznaczone również do rekreacji. Już rozpoczęto

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3