Katowice będą miały kort do padla. Co to za sport i na czym polega?

Kort do padla

Redakcja

16 marca 2024

W Katowicach już niedługo będzie można zagrać w nową grę, która jest połączeniem tenisa i squasha – padla. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach właśnie zakończył przetarg na budowę kortu do tej dyscypliny. 

Chcemy pokazać wszystkim, że sport niejedno ma imię, dlatego dążymy do tego, aby w Katowicach każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Już niebawem rozszerzymy naszą ofertę o zdobywający popularność na całym świecie padel. Kort do tej dyscypliny sportu wybudujemy na terenie Ośrodka Sportowego Słowian w Zawodziu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

Boisko do padla w Katowicach

Wykonawca będzie musiał zaprojektować i wybudować kort o nawierzchni z trawy syntetycznej otoczony ścianami wykonanymi poprzez łączenie szkła hartowanego oraz paneli wypełnionych siatką stalową. Na korcie zostanie zamontowane również oświetlenie. Do przetargu zgłosiło się pięć firm. 13 marca br. została podpisana umowa z wybranym wykonawcą, firmą PT M. Ignaciuk, T. Dąbrowski spółka cywilna, która w drugiej połowie czerwca br. ma zakończyć realizację tej inwestycji o wartości blisko 427 tys. zł.

Padel będzie kolejną dyscypliną z szerokiej gamy ośrodka Słowian. Uważa się, że w padlu nie obowiązują granice wiekowe. To gra zespołowa, przeznaczona zarówno dla zaawansowanych sportowców, jak i amatorów, dlatego doskonale sprawdza się również w funkcji rekreacyjnej dla całych rodzin. Bardzo dobry sport dla początkujących lub powracających po przerwie do aktywności fizycznej. Po zakończeniu budowy zapraszamy wszystkich chętnych, aby spróbowali czegoś nowego – może stanie się to ich ulubionym sportem – przekonuje Daniel Muc, dyrektor katowickiego MOSiR-u.

Padel to połączenie tenisa i squasha

Padel to sport, który zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Gra stanowi mieszankę tenisa i squasha. Powstała w Meksyku w latach 60. ubiegłego stulecia. Uznanie zdobyła początkowo w Hiszpanii, skąd rozprzestrzeniła się na cały świat. Gra przeznaczona jest dla czterech graczy, którzy używają specjalnych rakiet do odbijania gumowej piłeczki. Rozgrywka odbywa się na zamkniętym korcie o wymiarach 20 x 10 m, otoczonym szklanymi lub metalowymi ścianami. Charakterystyczną cechą padla jest to, że ściany można wykorzystywać w trakcie gry.

Padel jest łatwy do nauczenia, dzięki czemu jest dostępny dla graczy o różnym poziomie zaawansowania. To również sport bardzo dynamiczny, który wymaga szybkich reakcji, zręczności, ale także taktyki i współpracy. Liczba kortów i klubów padlowych stale rośnie. Polska Federacja Padla powstała w 2017 roku. W roku 2018 r. PFP dołączyła do Światowej Organizacji Padla, jest także współzałożycielem Europejskiej Federacji Padla zrzeszającej 16 krajów europejskich.

powiązane artykuły:

Katowicki budzet obywatelski
Lokalne 6 marca 2024

Już po raz jedenasty katowiczanie będą mogli zgłaszać swoje propozycje zadań do zrealizow

Budowa velostrady
Lokalne 4 marca 2024

Symbolicznym „wbiciem łopaty” prezydent Marcin Krupa rozpoczął realizację pierwszej velos

Nowy park w katowicach
Lokalne 29 lutego 2024

Teren, na którym powstaje park, dotychczas był miejscem nieuporządkowanym. Po zakończeniu

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.9µg/m3 PM2.5: 15.6µg/m3