Katowice Airport: Syryjczycy z fałszywymi dokumentami próbowali dostać się do Polski

1280px Pyrzowice Katowice Airport noc

Redakcja

9 września 2023

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali 2 obywateli Syrii, którzy usiłowali dostać się do Polski wbrew przepisom przy użyciu podstępu.

W czwartek (7 września) funkcjonariusze Straży Granicznej z PSG w Katowicach-Pyrzowicach przeprowadzili kontrolę legalności pobytu wobec pasażerów, którzy przylecieli z Aten. Dwóch mężczyzn w wieku 31 i 26 lat w trakcie legitymowania okazali dowód osobisty i paszport. Po krótkiej rozmowie z obcokrajowcami funkcjonariusze nabrali podejrzeń, że mężczyźni mogą nie być tymi za kogo się podają. Po przeprowadzonej analizie dokumentów okazało się, że austriacki dowód osobisty był oryginalny, jednakże należał do innej osoby. Natomiast maltański paszport był fałszywy. Dodatkowo w bagażu jednego z podróżnych ujawniono rumuński dowód osobisty.

Ponieważ cudzoziemcy przebywali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie posiadając do tego tytułu prawnego, zostali ukarani mandatem w wysokości od 450 do 500 zł. Obaj usłyszeli także zarzuty przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu oraz posłużenia się fałszywym lub należącym do innej osoby dokumentem (na tzw. podobieństwo). Dodatkowo jeden z nich usłyszał zarzut czynienia przygotowań do posłużenia się na terenie Unii Europejskiej jako autentycznym, podrobionym na wzór oryginału dokumentem w postaci rumuńskiego dowodu osobistego.

Mężczyźni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie uzgodnionej z prokuratorem karze 4 i 5 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres jednego roku próby. Równolegle Straż Graniczna wszczęła postępowania administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązujących ich do powrotu.


powiązane artykuły:

Airport 4735067 1280
Wiadomości 8 września 2023

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali Polaka poszukiwan

Sg
Lokalne 23 lipca 2023

Dwóch ukraińskich studentów poleciało do Turcji na wakacyjny odpoczynek. W tern sposób legalność

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

27 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.8µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3