Franciszek Pieczka upamiętniony w katowickiej Galerii Artystycznej

Franciszek Pieczka upamiętniony w Galerii Artystycznej Katowic Fot S Rybok 2

Redakcja

9 września 2023

W 158 rocznicę nadania Katowicom praw miejskich postać Franciszka Pieczki dołączyła do grona ludzi kultury upamiętnionych w Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim. Rzeźby przedstawiają osoby szczególnie zasłużone dla miasta w dziedzinie kultury. 

W poprzednich latach w ten sposób uhonorowano m.in. Zbigniewa Cybulskiego, Jerzego Dudę-Gracza, Henryka M. Góreckiego, Stanisława Hadynę, Wojciecha Kilara, Kazimierza Kutza, Stanisława Ligonia, Jana „Kyksa” Skrzeka, Pawła Stellera, Karola Stryję, Wilhelma Szewczyka, Alfreda Szklarskiego, Aleksandrę Śląską czy Józefa Świdra. W ubiegłym roku miejsce to wzbogaciło popiersie Krystyny Bochenek.

W tym roku w głosowaniu wzięło udział 1117 mieszkańców, z czego 1010 oddało swój głos za pośrednictwem strony internetowej. Najwięcej głosów - 426 otrzymał Franciszek Pieczka, polski aktor filmowy i teatralny, Kawaler Orderu Orła Białego.

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku, jako najmłodsze dziecko Walerii i Franciszka. Całe dzieciństwo spędził w Godowie, wsi położonej w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim. Tam też uczęszczał do szkoły. Jego ojciec brał udział w powstaniach śląskich na ziemi wodzisławskiej. Rozpoczął studia na politechnice w Gliwicach, ale po krótkim czasie przerwał je na rzecz studiów aktorskich w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Swój debiut miał w roku 1954, kiedy to po studiach znalazł zatrudnienie w Teatrze Dolnośląskim. W latach 1955-1964 występował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, który prowadzony był przez Krystynę Skuszankę. Grał w ponad stu filmach, takich jak m.in. „Czterej pancerni i pies”, „Quo vadis”, „Potop”, „Wesele”, czy serial „Ranczo”. Był wielokrotnie nagradzany za kreacje artystyczne, ale również odznaczano go za wkład w sztukę teatralną i filmową. W 2017 roku został odznaczony Orderem Orła Białego, najwyższym polskim odznaczeniu państwowym. Zmarł 23 września 2022 roku.

Autorem popiersia Franciszka Pieczki, który stanął w Galerii Artystycznej miasta Katowice jest Bogumił Burzyński.


powiązane artykuły:

Galeria Artystyczna miasta Katowice fot UMK
Lokalne 13 czerwca 2023

„Galeria Artystyczna 2023” to plebiscyt, w ramach którego mieszkańcy Katowic głosują na osoby za

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3