Karetka S zostaje w Gliwicach

Karetka s gliwice

Redakcja

29 lutego 2024

22 lutego Minister Zdrowia zatwierdził aktualizację Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa śląskiego. Jest ona zgodna z postulatem zgłoszonym w grudniu ubiegłego roku przez zastępcę prezydenta Gliwic Mariusza Śpiewoka. Efekt – karetka S zostaje w Gliwicach.

Od tego roku, w ślad za przygotowywaną aktualizacją Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa śląskiego, aż 10 karetek specjalistycznych na Górnym Śląsku miało zmienić kategorię na podstawową. Dotyczy to m.in. jedynego w Gliwicach ambulansu z lekarzem na pokładzie. Władze miasta ostro sprzeciwiły się takiej zmianie.

Zdajemy sobie sprawę, że odpowiedzialne planowanie i zarządzanie systemem ratownictwa medycznego w realiach braków kadrowych w ochronie zdrowia jest sporym wyzwaniem dla administracji Wojewody i Ministerstwa Zdrowia. Bardzo doceniamy, że administracja państwowa wsłuchała się w nasze postulaty i w Gliwicach pozostanie zespół ratownictwa medycznego – komentuje wiceprezydent Gliwic Mariusz Śpiewok.

Przypomnijmy, że przesłankami przemawiającymi za utrzymaniem w Gliwicach ambulansu z lekarzem były: liczba ludności miasta (w tym wzrastająca liczba osób starszych), jego rozbudowany układ komunikacyjny (tworzony przez autostrady A1 i A4, Drogową Trasę Średnicową i DK 88), obecność stref przemysłowych, ośrodków kształcenia, miejsc masowej rozrywki oraz kultury.

Karetka S, tzw. „eska” to dawna karetka R. Ambulans S to karetka reanimacyjna, która jest używana w stanach zagrożenia życia. Jej obsługę stanowi minimum trzyosobowy zespół, w którym przynajmniej jedna osoba to lekarz. Jej wyposażenie jest najbardziej rozbudowane, zaopatrzone w najbardziej zaawansowaną aparaturę medyczną.

powiązane artykuły:

Nowe domy w pyskowicach
Lifestyle 28 lutego 2024

W życiu każdego człowieka nadchodzi taki moment, gdy pragnienie ustatkowania się nie daje

Nowe mieszkania w gliwicach
Lokalne 22 lutego 2024

21 lutego, w ramach miejskiego programu „Mieszkanie+ po gliwicku”, wręcz

Obwodnica gliwice
Lokalne 22 lutego 2024

Prace przy budowie ostatniej części obwodnicy zachodniej, prowadzącej od ul. Daszyńskiego

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3