Kaczyński komentuje odejście Chełstowskiego! "Zaskoczenie mocno nieprzyjemne"

PiS
Kastelik

Szymon Kastelik

24 listopada, 2022

Dalej polska scena polityczna żyje poniedziałkowymi wydarzeniami, które miały miejsce w Katowicach. Marszałek Jakub Chełstowski odszedł z klubu PiS. Dołączył do Tak! Dla Polski, a opozycja przejęła władzę w województwie śląskim. 

Przypomnijmy, że w miniony poniedziałek 21 listopada na 50 sesji Sejmiku Śląskiego doszło do politycznego przewrotu. Marszałek województwa Jakub Chełstowski odszedł z klubu radnych PiS. "Zabrał" ze sobą trzech radnych. Tym samym Prawo i Sprawiedliwości straciło władzę w województwie śląskim. Chełstowski ze swoją grupą dołączył do dotychczasowej opozycji i ruchu Tak! Dla Polski.

Jeszcze tego samego dnia odwołany został cały zarząd województwa śląskiego. Sejmik powołał nowych wicemarszałków i nowego członka zarządu. Chełstowski został na swoim stanowisku. 

Kaczyński komentuje

Dwa dni po tych wydarzeniach po raz pierwszy głos w tej sprawie zabrał prezes PiS, Jarosław Kaczyński. W rozmowie z Polską Agencją Prasową lider partii rządzącej w Polsce nie ukrywał, że był zaskoczony decyzją marszałka. Stwierdził pośrednio, że była to "zdrada".

Nie ukrywam, było to zaskoczenie mocno nieprzyjemne, ale cóż, takie rzeczy się zdarzają. Jeżeli pan Chełstowski chce być od następnej kadencji, a w końcu do wyborów samorządowych zostało troszeczkę więcej niż rok, w opozycji na Śląsku, to wybrał drogę dobrą, celną. Z tej sytuacji trochę się też śmieję. Pamiętam co się działo na Śląsku, gdy w 2018 r. pan Wojciech Kałuża przeszedł do nas. Teraz przeszły aż cztery osoby, może nie wprost do Platformy, ale wiadomo, że ruch "Tak! Dla Polski" jest to przybudówka PO, i jakoś nie słyszę głosów oburzenia, wstrząsu moralnego nie widzę po drugiej stronie - powiedział Kaczyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 

Prezes PiS został zapytany również o przyczyny odejścia Chełstowskiego - Moja wiedza jest niewielka - odpowiedział i próbował wskazać na lokalne interesy. 

Kaczyński niczego nie wiedział?

Z wypowiedzi prezesa PiS wynika, że nie spodziewał się rewolucji w województwie śląskim. Jeżeli to prawda, to może źle świadczyć o jego otoczeniu. Zmiana władzy w Sejmiku Śląskim dokonała się dzień po dwudniowej wizytacji Kaczyńskiego w województwie śląskim Platforma Obywatelska wykorzystała ten fakt. Borys Budka i Wojciech Saługa jeszcze w poniedziałek mówili w Sejmiku o tym, że Kaczyński nie panuje nad sytuacją. - Najpierw Śląsk, potem cała Polska - wołali posłowie opozycji. 

Kaczyński w wywiadzie dla PAP stwierdził, że przejęcie władzy przez opozycję w całym kraju to jej "marzenie". Zapowiedział też szczegółową weryfikację działaczy partyjnych, którzy obejmują wysokie stanowiska polityczne. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.2µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3