Tour de Pologne wraca do województwa śląskiego!

2048 1365 max

Redakcja

20 czerwca, 2023

Zaprezentowana została oficjalna trasa 80. edycji Tour de Pologne UCI World Tour! Trzy z siedmiu etapów odbędą się w województwie śląskim.

Jeden z najważniejszych wyścigów kolarskich w Europie odbędzie się w dniach 29 lipca - 4 sierpnia. To już 80. edycja słynnego Tour de Pologne. Znamy już oficjalną trasę wyścigu. Najlepsi kolarze ponownie zawitają do województwa śląskiego.

- Sportowych emocji w tym roku na pewno nie zabraknie. Przygotowaliśmy piękną, wymagająca trasę, która jest zupełnie inna od tej z ubiegłego roku, ponieważ po kilku latach nieobecności przerzucamy wyścig ze wschodniej do zachodniej Polski. Ruszamy 29. lipca z Poznania, a później przed nami etapy: Leszno – Karpacz, Wałbrzych – Duszniki Zdrój, Strzelin – Opole, Pszczyna – Bielsko-Biała, czasówka w Katowicach, Zabrze – Kraków. Znam tę trasę doskonale, cały rok starannie ją planowaliśmy i jestem przekonany, że stanie się areną fantastycznej rywalizacji! - zapowiada dyrektor generalny wyścigu, Czesław Lang.

Trasa wyścigu:

ETAP 1 - Poznań - Poznań
ETAP 2 - Leszno - Karpacz
ETAP 3 - Wałbrzych - Duszniki-Zdrój
ETAP 4 - Strzelin - Opole
ETAP 5 - Pszczyna - Bielsko-Biała
ETAP 6 - Katowice, ITT
ETAP 7 - Zabrze - Kraków

Trzy z siedmiu etapów odbędzie się w województwie śląskim. Etap 5 to prawie 199 kilometrów i będzie typowo górski, z przewyższeniem ponad 3000 metrów. Na metę w Bielsku-Białej, kolarze wyruszą z Pszczyny. Wcześniej będą musieli pokonać kilka trudnych podjazdów. Na trasie 5. etapu mamy trzy Premie Lotne LOTTO: w Ustroniu, Istebnej i Wilkowicach, dwie Premie Górskie PZU I kat.: Ochodzita i Salmopol. Ta druga nosi imię Joachima Halupczoka. Jest też Premia Górska PZU II kategorii – Zameczek.

Etap 6 to jazda indywidualna na czas w Katowicach na dystansie 16.6 km. Katowicka trasa tradycyjnie będzie przebiegać ulicami ścisłego centrum miasta, pokazując przemianę stolicy Górnego Śląska, w tym Rynek z charakterystycznymi palmami, czy też Strefę Kultury, gdzie przed laty działała Kopalnia Katowice. Na jej miejscu są teraz siedziby Muzeum Śląskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Kolarze będą mieli okazję także przejechać przez unikalny Nikiszowiec oraz Dolinę Trzech Stawów, które obrazują jak zielone są Katowice. Meta przy Katowickim Spodku.

Etap 7 czyli ostatni. Kolarze ruszą z Zabrza. Przejadą potem przez Mikołow, Tychy, Świerczyniec i Wilamowice. Następnie wjadą do województwa małopolskiego.

fot. TdP Szymon Gruchalski mat. pras. 

powiązane artykuły:

Lang Team BB fot Paweł Sowa2 2500x1667
Lokalne 17 maja, 2023

Bielsko-Biała wraca na mapę jednego z najsłynniejszych wyścigów kolarskich na świecie. To w tym m

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.8µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3