Wojewoda śląski wizytował powiat pszczyński

Wojewoda 0ae4

Redakcja

20 czerwca, 2023

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek spędził poniedziałek w powiecie pszczyńskim. Przez cały dzień wizytował również inwestycje, które są przeprowadzane lub już zostały ukończone w tym regionie. 

Wizyta w powiecie rozpoczęła się od spotkania w Starostwie Powiatowym w Pszczynie, gdzie wojewoda w towarzystwie kilku parlamentarzystów PiS spotkał się z Zarządem Powiatu i Prezydium Rady Powiatu Pszczyńskiego, a następnie z włodarzami powiatu i gmin. Była to okazja, by przedstawić problemy, z jakimi na co dzień borykają się samorządy.

- Dochody powiatów jeśli chodzi o strukturę oparte są o podatek od osób fizycznych. I tąpnięcie w tym roku jest nieodnotowane dotąd w całej historii. Mamy minus 10 mln zł w porównaniu z biegłym rokiem. Po naszej stronie były bardzo trudne decyzje. Musieliśmy ograniczać inwestycje zakresowo, albo przekładać je w czasie - mówiła starosta Barbara Bandoła. Wojewoda odwiedził też pszczyński szpital. 

- W szpitalu pracuje zaangażowana kadra i wypełnione są wszystkie oddziały. Placówka wykonuje średnio 126 procent ryczałtu. W stosunku do rzeczywistego wykonania szpital otrzymuje środki z NFZ-u o blisko 1 mln zł miesięcznie niższe, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych mówi, że wejdzie na konta szpitala. Oczekujemy ponownego przeliczenia ryczałtu i przyznania środków za rzeczywiście wykonane świadczenia medyczne. Wojewoda wykazał zainteresowanie i zapowiedział wsparcie w rozmowach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych - dodaje starosta Barbara Bandoła.

Następnie Jarosław Wieczorek odwiedził Studzienice i tamtejszą budowę przedszkola. W Miedźnej sprawdzał modernizację budynku Centrum Kultury w Woli oraz przyległego terenu. W Goczałkowicach przyjechał na teren budowy centrum przesiadkowego, zaś Pawłowicach zobaczył budowany wodny plac zabaw. Wizytę w powiecie zakończył w Kobiórze, gdzie przebudowane są drogi gminne i powstaje przedszkole. 


fot. starostwo powiatowe w Pszczynie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.0µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3