Jak wybrać rękawice motocyklowe? Poradnik

Motorcycle g433b3f84c 1920

Redakcja

16 lutego 2022

Każdy motocyklista doskonale wie, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do rozpoczęcia jazdy. Chodzi w tym wypadku nie tylko o właściwe sprawdzenie stanu mechanicznego maszyny, lecz również o posiadanie właściwej odzieży i elementów stroju.

Szczególnie dużą uwagę warto tu skupić na najtańszym, a przez to bardzo często niezbyt uważnie wybieranym elemencie, czyli rękawicach motocyklowych. O czym warto pamiętać podczas kupowania takich rękawic? Na co konkretnie należy zwrócić dużą uwagę?

Dlaczego rękawice na motor są tak ważne?

Zanim przejdzie się do tego, na jakie cechy rękawic motocyklowych trzeba w pierwszej kolejności zwracać uwagę podczas ich kupowania, należy się najpierw dowiedzieć, dlaczego ten element wyposażenia jest tak ważny. Na co więc konkretnie wpływają rękawice?

Podstawowym powodem, dla którego należy uważnie wybierać rękawice, jest bezpieczeństwo. Jak się bowiem okazuje, nawet niewielka wywrotka i upadek z motocykla mogą spowodować naprawdę bardzo poważne obrażenia dłoni. Odruchowo wiele osób wyciągnie w chwili wypadku dłonie do przodu, aby się podeprzeć, co bez ochrony w postaci rękawic będzie dla nich opłakane w skutkach.

Kolejnym bardzo ważnym powodem, dla którego posiadanie dobrych rękawic jest tak ważne, jest kwestia ochrony przed wiatrem. Podróżując na motocyklu, dłonie cały czas narażone są na działanie zimnego powietrza, często deszczu, a także nawet owadów, które uderzając w dłonie z dużą prędkością, mogą wyrządzić bardzo poważne szkody. Jeśli jednak będzie się miało na dłoniach rękawice, ryzyko takich problemów znacznie zmaleje.

 

Jakie są rodzaje rękawic motocyklowych?

Od czego w takim razie należy rozpocząć wybieranie rękawic motocyklowych? Jak można łatwo się domyślić, zdecydowanie najważniejszą ich cechą jest to, z jakiego są one wykonane materiału. Co jest więc dostępnego na rynku i na co warto się zdecydować?

Nie da się ukryć, że najbardziej polecanym materiałem, z którego powinny być wykonane motocyklowe rękawice to naturalna skóra. Jakiego pochodzenia jednak powinna ona być? Z całą pewnością najlepszą wytrzymałością charakteryzuje się skóra z kangura. Oczywiście jej wadą jest dość wysoka cena. Innego typu ciekawym pomysłem może być skóra kozia lub też bydlęca. Ta ostania jest mocna, lecz jednocześnie dość sztywna, co powoduje pogorszenie komfortu noszenia.

Dla zachowania najlepszych właściwości użytkowych rękawice wykonane z naturalnej skóry powinny być wzmocnione sztucznymi dodatkami. Poleca się w tym wypadku rękawice z dodatkiem kevlaru. Jest to materiał niezwykle mocny, a jednocześnie bardzo lekki. Innym popularnym rozwiązaniem jest wzmocnienie wykonane z tytanu.

 

Z jakiego materiału powinny być wykonane dobre  rękawice motocyklowe?

Rzecz jasna sam materiał wykonania to jeszcze nie wszystko, o czym należy pamiętać, gdy wybiera się taki rodzaj rękawic. Innym ważnym parametrem jest to, jakiego rodzaju będą to miały być rękawice. Jak się bowiem okazuje, nieco innej budowy są modele sportowe, turystyczne oraz oczywiście miejskie. Czym się poszczególne rozwiązania charakteryzują?

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów rękawic są te sportowe. Zapewniają one doskonałe wyczucie motocykla przy dużej prędkości, a jednocześnie dają bardzo dużą stabilność chwytu bez względu na nawierzchnie, co znacznie poprawia bezpieczeństwo. Dodatkowo muszą się one charakteryzować możliwością przepuszczania dużej ilości powietrza. Wszystko to sprawia, że powinny być wykonane z możliwie najlepszych materiałów.

Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem są rękawice turystyczne. Z uwagi na to, że będą one używane przy znacznie mniejszych prędkościach, nie muszą być aż tak mocne i precyzyjne. Powoduje to, że producenci bardziej skupiają się na komforcie ich noszenia, a także zapewnieniu doskonałej ochrony przed zimnem i deszczem. Dość łatwo je rozpoznać, ponieważ cechują się znacznie krótszymi mankietami, a także mniejszą liczbą ochraniaczy oraz większą elastycznością.

Ostatnim z polecanych rozwiązań jest wersja miejska. Te modele z reguły używane są na krótkich odcinkach, więc nie muszę cechować się aż tak dużym komfortem i wysokim bezpieczeństwem. Są więc połączeniem obu powyższych cech, będąc jednocześnie kompromisem pomiędzy ich największymi zaletami.

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Podczas kupowania rękawic motocyklowych nie powinno się zapominać także o zupełnej podstawie, czyli właściwym ich rozmiarze. Jeśli wybierze się model za mały lub za duży, znacznie zniweluje się zalety, którymi dane modele się charakteryzują.

Oprócz tego warto rozważyć zakup rękawic, które wyposażone będą np. w odblaski, co zwiększy bezpieczeństwo poprzez dodatkowe poprawienie widoczności motocyklisty na drodze.

 

materiał zewnętrzny

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.5µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3