Jak wojna w Ukrainie wpływa na kredyty frankowe?

Wplyw wojny na kredyty frankowe

Redakcja

22 kwietnia 2022

Wojna w Ukrainie wywołała bardzo gwałtowne reakcje na rynkach finansowych, co w pewien sposób przełożyło się również na sytuację osób, które spłacają kredyty we frankach. W tak trudnych momentach frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najbardziej bezpiecznych walut. Co z tego wynika? Jakie są konsekwencje wojny w Ukrainie dla frankowiczów?

Franki szwajcarskie jako bezpieczna inwestycja?

Już od wielu lat franki szwajcarskie uznawane są za walutę, w którą warto inwestować w trudnych czasach – a za takie z pewnością można uznać okres od początku inwazji militarnej Rosji na Ukrainę. Wojna w Ukrainie sprawiła, że wielu inwestorów niemal z dnia na dzień zaczęło wyprzedawać akcje, a następnie lokować kapitał w możliwie najbardziej bezpieczny sposób. Gwałtowny wzrost zainteresowania frankiem szwajcarskim sprawił, że jego kurs został wywindowany. W związku z tym kurs CHF przekroczył już 4,50 PLN.

Co istotne, w najbliższym czasie waluta szwajcarska może jeszcze bardziej się umocnić – choć oczywiście duży wpływ na to będzie miała sytuacja w Ukrainie i dalsze kroki, na których poczynienie zdecydują się władze Rosji. Osoby, które spłacają kredyty we frankach, powinny jednak przygotować się na to, że kurs CHF zostanie dodatkowo wywindowany.

Kredyty frankowe a wojna w Ukrainie

Wyższy kurs franka szwajcarskiego dla kredytobiorców oznacza jedno – wyższe raty kredytów hipotecznych. W ostatnich latach frankowicze nie mieli łatwej sytuacji, bowiem wiele osób zmagało się z rosnącymi ratami, a wysokość kolejnych rat była nieprzewidywalna. Wybuch wojny w Ukrainie dodatkowo negatywnie wpłynął na sytuację kredytobiorców, w związku z rosnącym kursem CHF.

Nie ma więc wątpliwości co do tego, że wojna w Ukrainie ma istotny wpływ na sytuację polskich kredytobiorców – również tych, którzy spłacają kredyty we frankach szwajcarskich.

Czy to dobry moment na zawarcie ugody z bankiem?

Pierwsze dni wojny w Ukrainie wstrząsnęły całym światem, a życie wielu Polaków zostało wywrócone do góry nogami. Nic więc dziwnego, że na pewien czas temat kredytów frankowych zszedł na drugi plan. Obecnie jednak, również z uwagi na rosnące raty, wielu kredytobiorców zaczyna zastanawiać się, czy to dobry moment na zawarcie ugody z bankiem. Kredytobiorcy mają do wyboru różne opcje – mogą albo zawrzeć ugodę z bankiem, albo też złożyć przeciwko bankowi pozew i ubiegać się o unieważnienie lub odfrankowienie kredytu CHF.

Pierwsza z opcji z pewnością jest mniej czasochłonna, jednak należy mieć świadomość, że często jest ona o wiele mniej korzystna, niż wyrok o unieważnieniu lub odfrankowieniu kredytu. Nie warto więc podejmować pochopnych decyzji – lepiej dokładnie przeanalizować całą sytuację. Nieocenione będzie tutaj wsparcie doświadczonego w sprawach związanych z kredytami walutowymi prawnika, który doradzi, jakie rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne.

Warto skorzystać z prawniczego wsparcia

Wojna w Ukrainie w istotny sposób wpłynęła nie tylko na sytuację, lecz także na poczucie finansowego bezpieczeństwa u wielu Polaków. Dotyczy to w szczególności kredytobiorców, ponieważ kurs CHF poszybował w górę – i ma rosnąć w dalszym ciągu. Jeśli należysz do grona osób, które spłacają taki kredyt, koniecznie rozważ wszystkie dostępne opcje – najlepiej ze wsparciem rzetelnej kancelarii, zajmującej się pomocą osobom spłacającym kredyt frankowy w Bielsku-Białej  https://frankowy-kredyt.pl/kancelaria-frankowa-bielsko-biala, Katowicach lub Warszawie https://frankowy-kredyt.pl/wojna-na-ukrainie-a-kredyt-we-frankach-co-dalej-ze-sprawami-frankowymi/.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.5µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3