Jak i gdzie wyrobić paszport w woj. śląskim?

Passport g1ad52ccc3 1920

Redakcja

17 lipca, 2022

Choć do wiele popularnych destynacji wakacyjnych znajduje się w strefie Schengen, nie zapominajmy, że nie wszędzie polecimy wyłącznie z dowodem osobistym. Gdzie musimy lecieć z paszportem i jak go wyrobić jeszcze przed urlopem?

Choć przyzwyczailiśmy się już do podróżowania na wakacje tylko z dowodem osobistym, coraz popularniejsze na wakacje stają się destynacje, do których paszport jest nam potrzebny. W gronie europejskich krajów, w których paszport jest wymagany, są: Ukraina, Białoruś, Rosja, Wielka Brytania. Jest on oczywiście także potrzebny przed wizytą w każdym kraju poza Europą. Popularna w te wakacje Turcja zniosła 19 kwietnia 2022 roku dla obywateli Polski obowiązek paszportowy. Oznacza to, że na wakacje do Turcji polecimy z dowodem osobistym. Co jednak jeśli zbliża się urlop, a nie mamy ważnego paszportu?

Jak wyrobić paszport? 

Po pierwsze wniosek należy złożyć osobiście - urzędnik musi pobrać odbitki palców. W przypadku osób niepełnoletnich, przy składaniu wniosku musi uczestniczyć oboje rodziców lub opiekunów prawnych. Żeby otrzymać paszport należy złożyć wniosek (dostępny w każdym punkcie - nie należy drukować wniosków znalezionych w internecie), dołączyć jedno kolorowe, aktualne zdjęcie zrobione wg wytycznych, dowód zapłaty za paszport (opłata bez zniżek wynosi 140 zł) oraz stary paszport, o ile taki posiadamy. 

Gdzie złożyć wniosek? 

Wniosek o wyrobienie paszportu złożyć można w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Oto lista punktów w woj. śląskim: 

 1. Terenowa Delegatura Paszportowa w Bielsku-Białej, ul. Piastowska 40
 2. Punkt w Bytomiu, ul. Parkowa 2
 3. Punkt w Cieszynie, ul. Graniczna 79
 4. Terenowa Delegatura Paszportowa w Częstochowie, ul. Sobieskiego 7
 5. Punkt w Gliwicach, ul. Zwycięstwa 21
 6. Punkt w Jastrzębiu-Zdroju, Al. Józefa Piłsudskiego 60
 7. Oddział Paszportowy w Katowicach, ul. Jagiellońska 25
 8. Punkt w Pszczynie, ul. 3 Maja 10
 9. Punkt w Raciborzu, ul. Batorego 8/2
 10. Punkt w Rybniku, ul. 3 Maja 31
 11. Terenowa Delegatura Paszportowa w Sosnowcu, ul. 3 Maja 33
 12. Punkt w Tarnowskich Górach, ul. Karłuszowiec 5
 13. Punkt w Tychach, ul. Barona 30
 14. Punkt w Wodzisławiu Śląskim, ul. Pszowska 92a
 15. Punkt w Zabrzu, ul. Wolności 286
 16. Punkt w Zawierciu, ul. Leśna 2
 17. Punkt w Żorach, ul. Bramkowa 28

Ile trzeba czekać na paszport? 

Standardowa procedura przewiduje około 30 dni, ale przez zwiększone zainteresowanie ten czas może się wydłużyć nawet do dwóch miesięcy. Co zrobić, kiedy termin urlopu się zbliża i możemy nie zdążyć wyrobić paszportu? Możemy złożyć wtedy wniosek o paszport tymczasowy. Dostaniemy go szybciej niż zwykły paszport, jednak jego ważność wynosi jedynie 12 miesięcy, a nie jak standardowy - 10 lat. 

Ważność paszportu kończy się za pół roku - czy można wtedy wyjechać?

Większość państw wymaga, aby jego data ważności wynosiła od 3 do 6 miesięcy dłużej niż termin końca naszej podróży. Jeśli planujemy wakacje w Egipcie, Emiratach Arabskich, Maroka, na Kubę, Dominikanę czy do Kenii, musimy zadbać być data ważności paszportu wynosiła 6 miesięcy. Na urlop w Tunezji możemy jednak polecieć z paszportem ważnym jeszcze 3 miesiące. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.1µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3