Inflacja pochłania Twoje oszczędności? Poznaj bezpieczną metodę na ochronę kapitału

Retgfegtfd

Redakcja

24 lutego 2022

Dynamiczna sytuacja na rynku finansowym wymaga rozwiązań, które pomogą ochronić kapitał przed inflacją. Jednym ze znanych od wieków sposobów jest inwestycja w złoto – sprawdź, na czym to polega i dlaczego zakup złota inwestycyjnego cieszy się współcześnie tak dużą popularnością.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Oszczędzanie w gotówce lub obcych walutach niesie za sobą ryzyko utraty wartości w wyniku działalności inflacji oraz różnicy kursów. Dobrym sposobem na ochronę oszczędności jest inwestowanie w złoto, które wciąż pozostaje jednym z najbezpieczniejszych sposobów lokowania kapitału. Dlaczego warto się na to zdecydować?

 

  • Wysoka odporność na inflację – przy rosnącej inflacji, realna wartość oszczędności zaczyna spadać. Złoto jest jednak na tę sytuację odporne. Ponadto należy pamiętać, że ilości złota nie można zwiększyć „na życzenie” – nie można go dodrukować tak jak pieniędzy, a przez to obniżyć jego wartości.

 

  • Zabezpieczenie na przyszłość – w obliczu szybko rosnącej inflacji nawet pieniądze trzymane w banku nie są bezpieczne. Sztabki złota czy monety bulionowe będą dobrym zabezpieczeniem oszczędności gromadzonych przez całe życie, które następnie można wykorzystać na emeryturze lub przekazać swoim dzieciom.

 

  • Inwestowanie w złoto jest proste – wbrew pozorom, zainwestowanie w kruszce jest dostępne niemal dla każdego. Można je kupić i sprzedać w dowolnym momencie, a jeżeli posiadasz je przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, nie musisz odprowadzać podatku dochodowego w momencie odsprzedaży. W dodatku złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT, ponieważ jest traktowane jako waluta, a nie surowiec.

 

Jak inwestować w złoto?

Możliwości zakupu złota jest kilka. Pierwszym są sztabki złota – na przykład jednouncjowe (o wadze 31,1, g), które na początku 2022 roku kosztują około 8 000 złotych za sztukę. Sztabki są chętnie wybierane przez osoby, które zgromadziły nieco oszczędności i chciałyby ulokować je w bezpiecznej przystani (inwestycji obarczonej niewielkim ryzykiem). Warto mieć świadomość, że w sztabki można zainwestować, mając do dyspozycji już kilkaset złotych – produkt o wadze 1 g kosztuje niecałe 300 zł. Cena rośnie oczywiście proporcjonalnie do masy sztabek – za kilogramową należy zapłacić około 250 000 zł.

Drugi sposób inwestycji w złoto fizyczne to monety bulionowe, które przypadną do gustu osobom ceniącym walory estetyczne, ponieważ charakteryzują się szczegółowym, kunsztownym zdobnictwem. Zarówno monety, jak i sztabki wysokiej próby (tzn. bez istotnych domieszek innych metali) podlegają takim samym zasadom – są zwolnione z podatku VAT i nie trzeba płacić od nich podatku dochodowego, sprzedając je później niż 6 miesięcy od nabycia.

Kiedy inwestować w złoto i gdzie je kupić?

Jeżeli twoim celem jest ochrona oszczędności, złoto inwestycyjne możesz kupić w dowolnym momencie – w perspektywie lat niemal na pewno utrzyma ono swoją wartość. By mieć pewność co do jakości nabywanego złota, najlepiej  kupować w miejscach, których specjalizacją są  metale lokacyjne (a więc złoto, ale też srebro, platyna i pallad). Warto wybrać sklep, który działa nie tylko online, ale również posiada stacjonarny salon sprzedaży, w którym można obejrzeć kupowane produkty. Ponadto, złoto powinno posiadać odpowiednią akredytację, świadczącą o jego jakości i autentyczności. Najczęściej w sprzedaży można spotkać złoto z certyfikatem LBMA, czyli Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców, który jest gwarantem pewnej inwestycji.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.5µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3