Ile kosztuje demontaż ławki patriotycznej? Jedna z nich powstała w Parku Śląskim

IMG 20220830 175641
Kastelik

Szymon Kastelik

3 stycznia 2023

Ławki patriotyczne tak szybko zniknęły, jak się tylko pojawiły. A to wszystko kosztuje naprawdę duże pieniądze. 

W sierpniu w całej Polsce pojawiło się 16 "ławek patriotycznych" w kształcie mapy naszego kraju. Jedna z nich stanęła przy Planetarium Śląskim, który został oddany do użytku w czerwcu po kilkuletniej przebudowie. Dojście do niej po schodkach było "zamknięte" łańcuchem i taśmą. Na jednej z wewnętrznych ścian "konturu Polski" pojawił się "memiczny" obszerny regulamin. Opisywał on sposób wchodzenia i nawet siadania na ławeczkę. Zabraniał:

- stawania na ławce;

-siadania na oparciu ławki;

- skakania na ławce;' zeskakiwania z ławki;

- siadania i przebywania na uszkodzonej ławce;

- używania urządzeń nagłośniających i innych wywołujących hałas;

- korzystania z otwartego ognia.

Na ławeczce nie mogliśmy usiąść też ze zwierzętami (przynajmniej wg regulaminu). Maksymalne obciążenie "Polski jako ławki" wynosiło 225 kilogramów.

Do postawienia tej "ławki" przyznał się Bank Gospodarstwa Krajowego. - W związku z pojawiającymi się informacjami medialnymi informujemy, że za postawienie instalacji w kształcie konturu Polski odpowiada BGK. Stanowi to element akcji informacyjno-promocyjnej poświęconej inwestycjom, których realizację wspomaga BGK - pisała w oświadczeniu Anny Czyż, rzeczniczki prasowej BGK.

BGK jest bankiem państwowym i należy do Skarbu Państwa. Po pierwszych burzach i opadach deszczu, niektóre ławki w Polsce uległy uszkodzeniu. O dziwo wytrzymywała wszystko "nasza" śląska ławeczka.

Jedna ławka miała kosztować około 100 tysięcy złotych, co w sumie daje 1,6 mln złotych. 

W listopadzie, czyli po trzech miesiącach od "premiery" rozpoczął się demontaż tych znanych konstrukcji. Senator KO Krzysztof Brejza zwrócił się do BGK o ujawnienie informacji dotyczącej kwoty demontażu ławeczek. Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał, że aktualny koszt demontażu to 176 tysięcy złotych netto. - Pracujemy nad ponownym wykorzystaniem poszczególnych elementów instalacji. Ustalenia trwają, dlatego nie możemy jeszcze przekazać informacji odnośnie szczegółów - czytamy w odpowiedzi BGK.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.9µg/m3 PM2.5: 25.1µg/m3