Grupa Arche przejęła oficjalnie Elektrociepłownię Szombierki

EC Szombierki 1

Redakcja

4 sierpnia, 2022

Po kilku miesiącach rozmów i załatwianiu formalności, grupa Arche w końcu przejęła EC Szombierki. Ten niszczejący od lat symbol śląskiego przemysłu ma szansę na odzyskanie blasku.

W marcu władze Bytomia poinformowały, że niszczejący zabytek Elektrociepłownia Szombierki zostanie zrealizowana.  To za sprawą Grupy Arche - nowego inwestora, który z dotychczasowym właścicielem obiektu - spółką Rezonator, podpisał umowę przedwstępną zakupu postindustrialnej katedry. 

- Chcemy stworzyć tutaj miejsce otwarte i wielofunkcyjne oparte na działalności kulturalno-oświatowej, ale również - jako największa sieć hotelowa - zamierzamy też w znacznej części wprowadzić funkcje hotelowe w budynku biurowym i rozdzielni - podkreślał w marcu Władysław Grochowski, prezes grupy Arche. 

Nieszczelne pokrycie dachu, wilgoć wpływająca na destrukcję ścian wewnętrznych, a także ubytki w elewacji obiektu. To największe wyzwania budowlane, z jakimi musi się zmierzyć nowy właściciel EC Szombierki, dlatego jeszcze w tym roku planowane są niezbędne roboty zabezpieczające, prace inwentaryzacyjne i geodezyjne wspierające proces projektowy. W pierwszej kolejności najpilniejszych napraw i zabezpieczeń wymagają budynki wieży zegarowej i hali maszyn oraz kotłowni, gdzie nieszczelne pokrycie dachu i wnikająca wilgoć spowodowały zmiany w konstrukcji ścian wewnętrznych tego obiektu.

Jednak miesiące mijały, a Arche nie sfinalizowała transakcji. W środę, 3 sierpnia prezydent Bytomia poinformował, że nowy inwestor w końcu przejął zabytek śląskiego przemysłu. 

W ramach rewitalizacji Elektrociepłowni Szombierki inwestor planuje nadanie obiektowi nowych funkcji: edukacyjnych, kulturalnych, hotelowych i gastronomicznych.

Elektrociepłownia Szombierki miałaby stać się siedzibą dla innowacyjnej uczelni zajmującej się m.in. działaniami kreatywnymi i projektowaniem społecznym. Oprócz tego, w obiekcie mogłyby być realizowane działania kulturalne, m.in. koncerty, widowiska czy targi. Grupa Arche planuje również w EC Szombierki realizację funkcji hotelowych oraz gastronomicznych. Jak zapewnia prezes Grupy Arche - EC Szombierki ma pozostać obiektem ogólnodostępnym, w którym każdy będzie mógł poznać historię katedry industrialu. Warto dodać, że uzupełnieniem tych funkcji rozważane jest również umiejscowienie w dawnej Elektrociepłowni manufaktur dawnych rzemiosł.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.5µg/m3 PM2.5: 20.7µg/m3