Nie tylko wspaniałe plaże - z czego słynie grecka Kos, największe atrakcje? Sprawdzamy

2024 grecja kos najwieksze atrakcje

Redakcja

13 marca 2024

Grecka wyspa Kos na tle większych sióstr: Krety, Korfu czy Rodos ma prawo uchodzić za kameralną. Faktycznie jest na niej zdecydowanie mniej turystów, ale wcale nie mniej atrakcji. Kos to grecka wyspa w pigułce – plaże, zabytki, wioski rybackie i mnóstwo okazji, by się dobrze bawić. Tu naprawdę odpoczniesz!

Dlaczego warto polecieć na Kos?

Jest wiele powodów, dla których warto odwiedzić tę piękną grecką wyspę, ale chyba najważniejszy to możliwość połączenia leniwego wypoczynku z aktywnym zwiedzaniem, a wszystko to bez pośpiechu, tłoku, przepychania się. Atmosfera na Kos jest zupełnie inna niż na popularniejszych wyspach lub w lądowej części Grecji. A przy tym jest ciepło, przyjaźnie i bardzo smacznie.

Co warto zobaczyć na Kos?

Kos, mimo niedużej powierzchni, ma ogromnie dużo do zaoferowania. Nieważne, kim jesteś i co robisz na co dzień, na pewno znajdziesz tu coś dla siebie.

Plaże Kos – piaszczyste, malownicze, dobrze utrzymane. Znajdziesz tu zarówno oblegane przez turystów odcinki wybrzeża, jak i całkiem bezludne. Co prawda trzeba trochę odjechać od największych miejscowości (wypożycz rower!), ale gra jest warta świeczki. W wielu miejscach znajdziesz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Są tu świetne warunki do windsurfingu.

Zabytki Kos – mała wyspa, dużo zabytków. Najważniejszy to oczywiście Asklepiejon, dawna szkoła i szpital Sokratesa. Tu nauczał adeptów starożytnej medycyny i leczył potrzebujących. W kompleksie jest też świątynia, w której oddawano hołdy Asklepiosowi i Apollinowi.

Oczywiście zabytków na Kos jest więcej, choćby zamek Joannitów, meczet Paszy Hassana czy ruiny miasta Palaio Pyli. Niegdyś było ono stolicą wyspy, dziś można się przespacerować starymi ulicami i posłuchać, co szepce wiatr.

Ptaki na Kos – siedlisko ptaków brodzących znajduje się na słonych bagnach Alikes w pobliżu Marmari. Koniecznie zaopatrz się w prowiant, napój, mocną lornetkę i dobry aparat fotograficzny. To tu bowiem robi się najpiękniejsze zdjęcia szablodziobów, szczudłaków oraz… żerujących żółwi wodnych. Miejsce to jest dobrze znane ornitologom z całego świata.

Wioski rybackie na Kos – można je znaleźć, jeśli choć trochę oddalimy się od głównych miast i szlaków. Ciągle jeszcze są tu miejsca, w których czas się zatrzymał. Nie trafisz tu do pięciogwiazdkowej restauracji, będzie musiała wystarczyć nadmorska tawerna. Za to przysmaków ze świeżych ryb i owoców morza długo nie zapomnisz!

Kos wyspa Hipokratesa?

Ponoć istnieją wątpliwości, czy starożytny medyk faktycznie urodził się na Kos, ale nie przeszkadza to w lokalnym oddawaniu mu czci. Na wyspie znajduje się Międzynarodowy Instytut i Muzeum Hipokratesa, Platan Hipokratesa (drzewo, pod którym według miejscowych podań nauczał słynny medyk, stoi w centralnej części miasta Kos, stolicy wyspy, średnica korony to aż 12 metrów), a co roku w miesiącach wakacyjnych organizowany jest Festiwal Hipokratesa. Jeśli jesteś fanem historii starożytnej, koniecznie musisz tu być w tym czasie!

Kiedy wybrać się na Kos?

Szczyt sezonu turystycznego na Kos przypada na miesiące wakacyjne. Faktycznie na wyspie dzieje się wówczas najwięcej, ale widać też wyraźny wzrost cen i… tłoku. Dobre warunki do wypoczywania zaczynają się w już w kwietniu, a w maju możemy liczyć na pogodę, którą w polskich warunkach nazywamy letnią. Dobra passa trwa aż do końca października.

Jak zaplanować wakacje na Kos?

Do Grecji można polecieć praktycznie w dowolnym momencie i nawet nie trzeba mieć paszportu, wystarczy ważny dowód osobisty. Jeśli jednak interesuje cię luksusowy pobyt i nie chcesz tracić czasu na czasochłonną organizację, kup wczasy na Kos w Grecji z ITAKI. Sprawdzony touroperator jest tym, czego potrzebujesz, żeby dobrze wypocząć.

Atrakcje na kos 2024

powiązane artykuły:

Koleje Śląskie Trasa S1 web 0165
Lokalne 8 września 2023

Wakacyjny bilet jednodniowy- oferta specjalna, jaką wprowadziły Koleje Śląskie dla swoich pasażer

Wakacyjna apteczka
Lifestyle 6 lipca 2023

Sezon wakacyjny rozpoczął się już na dobre i wielu z nas niebawem ruszy na dłuższe wyjazd

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3