Gliwiccy kardiolodzy przeprowdzili nowatorski zabieg wszczepienia tzw. reducera. Co to takiego?

Kardiologia gliwice

Redakcja

23 maja 2024

Zespół medyczny oddziału kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach pod kierunkiem dr. Tadeusza Zębika oraz dr Felix J. Woitek z Kliniki Kardiologii w Dreźnie przeprowadził z powodzeniem zabieg wszczepienia specjalnego reduktora przepływu do zatoki wieńcowej (tzw. reducera) u 70-letniego pacjenta cierpiącego z powodu uciążliwych dolegliwości objawiających się bólem w klatce piersiowej oraz znacznym osłabieniem.

– Takie urządzenie stosuje się u osób ze skrajną postacią choroby wieńcowej, które wykorzystały możliwości leczenia zabiegowego i farmakologicznego, a nadal cierpią i przejście nawet krótkiego dystansu staje się dla nich olbrzymim wysiłkiem. Chory, u którego wykonaliśmy tę procedurę, mówił, że idąc na spacer musiał ciągle się zatrzymywać, odczuwał dolegliwości w rejonie klatki piersiowej. Rozwiązanie to daje szansę na znaczną poprawę jakości jego życia – wyjaśnia dr Tadeusz Zębik, ordynator gliwickiej kardiologii.

Reduktor przepływu to implant, który zawężając główny spływ żył odprowadzających krew z serca (tzw. zatokę wieńcową) prowadzi do stopniowego przekrwienia uprzednio niedokrwionych obszarów mięśnia sercowego.

Był to pierwszy taki zabieg w Gliwicach. Każdego roku na oddziale kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 specjalistycznym leczeniem objętych zostaje ponad 2500 pacjentów.

powiązane artykuły:

Pogoda 08
Wiadomości 18 czerwca 2021

Synoptycy prognozują, że w kolejnych dniach będzie coraz goręcej. W weekend już w całym kraju termom

Kardio1
Lokalne 13 lutego 2021

Po raz pierwszy wszczepiono pacjentowi specjalny rozrusznik resynchronizujący z funkcją defibrylacji

Ortopedia w sm nr 4 fot j kepa
Lokalne 15 lipca 2021

Marzę, żeby jeszcze zatańczyć z mężem walca. To nasz ulubiony taniec. Przez całe życie byłam aktywna

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.7µg/m3 PM2.5: 12.1µg/m3