Gdzie w tym roku jeżdżą Polacy na zagraniczne wakacje?

Pexels quark studio 2506988

Redakcja

1 sierpnia, 2022

Choć inflacja i wojna w Ukrainie mocno namieszały na rynku turystycznym, wielu z nas mimo to planuje się wybrać na zagraniczne wakacje lub już na nich było. Jakie kierunki są w tym roku najpopularniejsze?

Portal Wakacje.pl przygotował statystyki dotyczące wakacyjnych wyjazdów Polaków za granicę. Kto podgląda regularnie swoich znajomych w mediach społecznościowych, mógł szybko wywnioskować, że w tym roku króluje Turcja. 

- Wraz z luzowaniem obostrzeń pandemicznych przez poszczególne kraje gotowość do podróżowania rośnie, a podobnie jak przed pandemią, na lato największym zainteresowaniem cieszą się kierunki w basenie Morza Śródziemnego. Dla niektórych w tym roku dodatkową zachętą jest również zniesienie przez Turcję obowiązku paszportowego i wizowego dla Polaków. Obecnie nasi obywatele mogą podróżować tam na podstawie dowodu osobistego. To z pewnością jeden z powodów, dla których w tym roku Turcja jest tak popularna wśród klientów biur podróży – mówi Jolanta Kołodziejczyk, dyrektor produktu w Wakacje.pl.

Jednak w walce o najpopularniejszą wakacyjną destynację silne miejsce ma także Grecja. Te dwa kraje już od jakiegoś czasu walczą o palmę pierwszeństwa na polskim rynku turystyki zorganizowanej. Następnie w rankingu plasuje się Egipt, Hiszpania, Bułgaria, Tunezja, Cypr, Włochy i Zjednoczone Emiraty Arabskie. 

Tradycyjnie Wakacje.pl sprawdziły też, ile w tym roku klienci biur podróży wydali średnio na wakacyjny wyjazd. I tak za podróż dla dwóch osób do Turcji klienci w drugim kwartale roku płacili w sumie 6 305,13 zł  (przed rokiem  5 451,89 zł ), w Grecji 6 596,71 zł (5 952,45 zł) a w Egipcie  6 336,84 zł (w 2021 roku 5458,29 zł). 

A dokąd latają Ślązacy? Tutaj bez zaskoczenia - najpopularniejszymi kierunkami z Katowickiego lotniska jest Turcja, Grecja i Egipt. Ślązacy najchętniej wypoczywają w regionach: Antalayi (Turcja), Hurgady (Egipt) oraz Marsa Alam (Egipt). 

Image processing20220727 1660176 1nuy1xp

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 43.8µg/m3 PM2.5: 34.1µg/m3